Go Map نقشه
توسط سازمان همكاری های آسیا و اقیانوسیه؛

پروژه بین المللی ماهواره كوچك دانشجویی به ایران سپرده شد

پروژه بین المللی ماهواره كوچك دانشجویی به ایران سپرده شد

نقشه: پروژه بین المللی ماهواره دانشجویی كوچك با هدف آموزش پژوهشگران كشورهای عضو سازمان همكاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسكو) به پژوهشگاه فضایی ایران سپرده شد.


به گزارش نقشه به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، پروژه بین المللی ماهواره دانشجویی كوچك با هدف آموزش پژوهشگران كشورهای عضو سازمان همكاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسكو) در زمینه فناوری فضایی در بخش آموزش این سازمان به اجرا درآمده كه با عنایت به تجارب خوب متخصصان كشورمان، انجام بخش بزرگی از آن، طی قراردادی با كشور چین به پژوهشگاه فضایی ایران واگذار شده است. طالب عبدالهی، مدیر پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضای ایران در این زمینه اظهار داشت: پروژه ماهواره دانشجویی كوچك (Student Small Satellite) كه به اختصار SSS نامیده می شود، از سه ماهواره به اسامی SSS-۱، SSS-۲A و SSS-۲B تشكیل شده است كه ماهواره SSS-۱ یك ماهواره سنجشی و حدوداً ۳۰ كیلوگرمی با ابعاد ۶۵×۳۵×۳۵ سانتیمتر مكعب و ماهواره های SSS-۲A و SSS-۲B ماهواره هایی مكعبی و حدوداً ۴ كیلوگرمی با ابعاد ۳۰×۱۰×۱۰ سانتیمتر مكعب هستند.

وی گفت: ماموریت اصلی این پروژه، ایجاد یك منظومه ماهواره ای متشكل از سه ماهواره در یك مدار خورشید آهنگ ۵۰۰ تا ۷۰۰ كیلومتری است كه ماهواره بزرگ تر در مركز واقع شده و ماهواره های مكعبی كه مجهز به زیرسیستم پیشرانش هستند در فاصله حداكثر ۵۰۰ كیلومتری در اطراف آن قرار خواهند گرفت تا ارتباط بین ماهواره ای برقرار شود. این ماهواره ها افزون بر ارتباط با یكدیگر، هر یك به صورت جداگانه با ایستگاه های زمینی هم در ارتباط خواهند بود. مدیر پروژه بین المللی ماهواره دانشجویی كوچك، اظهار داشت: بعد از آنكه قراداد ماهواره SSS-۱ در ژانویه ۲۰۱۷، بین سازمان همكاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه و دانشگاه بیهانگ چین در شهر پكن به امضا رسید، این دانشگاه طی قرارداد جداگانه ای مسئولیت طراحی، ساخت و تست سه زیرسیستم تعیین و كنترل وضعیت، محموله تصویربرداری و باند اس- مخابراتی ماهواره مورد اشاره را به پژوهشگاه فضایی ایران محول كرد.

مدیر پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران اضافه كرد: افزون بر برقراری ارتباط بین ماهواره ای، تصویربرداری با وضوح ۵۰ تا ۱۰۰ متر، مانیتورینگ ترافیك هوایی و اندازه گیری ذرات حامله در یونسفر از ماموریت های دیگر ماهواره SSS-۱ است.

وی با تاكید بر اینكه پژوهشگاه فضایی ایران در امتداد توسعه تعامل با دانشگاه ها و مشاركت هر چه بیشتر این مراكز در پروژه های فضایی و بهره مندی حداكثری از ظرفیت های داخلی در اجرای این پروژه، مسئولیت اجرای بعضی از بخش های این پروژه را به دانشگاه های كشور سپرده است، اضافه كرد: در این راستا طراحی زیرسیستم تعیین و كنترل وضعیت به دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، محموله تصویربرداری به دانشگاه صنعتی شریف و باند اس- مخابراتی به دانشگاه صنعتی امیركبیر محول شده است.

مدیر این پروژه بین المللی افزود: با عنایت به اینكه یك پرتابگر چینی مسئولیت پرتاب این ماهواره را بر عهده دارد، فرصت بسیار مغتنمی فراهم می شود تا دستاوردهای فضایی پژوهشگران ایرانی با یك پرتابگر خارجی عملیاتی شود. در این راستا یكی از نكات مهم در اجرای این پروژه، امكان كسب سابقه فضایی برای المان های فضایی تولید شده در پژوهشگاه فضایی ایران نظیر سنسور خورشید، مغناطیس سنج، چرخ عكس العملی و گشتاوردهنده مغناطیسی است كه در صورت كسب مجوزهای لازم از كارفرمای چینی روی این ماهواره نصب خواهند شد و در یك پروژه عملیاتی بین المللی به كار خواهند رفت. عبدالهی درباب مراحل انجام كار این پروژه اشاره كرد: بعد از ارسال اسناد دو فاز مرور الزامات اولیه و طراحی اولیه این پروژه برای كارفرمای چینی، تأیید اتمام این دو فاز دریافت شده است. ضمناً اسناد مربوط به فاز طراحی دقیق این پروژه تهیه و برای دانشگاه بیهانگ ارسال شده كه جلسه مرور این فاز در چند ماه آتی برگزار می شود.

مدیر پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران، با اشاره به اینكه این پروژه در دپارتمان آموزش اپسكو تعریف شده است، اضافه كرد: برنامه آموزشی طراحی شده در این پروژه در چارچوب سه اردوی تابستانی در نظر گرفته شده كه دوره نخست آن در سال ۲۰۱۷، در دانشگاه بیهانگ چین و دومین دوره، در سال ۲۰۱۸، در دانشگاه (METU) Middle East Technical University در شهر آنكارا كشور تركیه انجام شد و برنامه سوم آن، مقرر است از ۱۵ جولای تا ۲ آگوست سال ۲۰۱۹ در دانشگاه Shanghai Jiao Tong University (SJTU) در شهر شانگهای چین اجرا شود.

وی اظهار داشت: در این اردوهای تابستانی از هر كشور عضو اپسكو، چهار دانشجو و یك عضو هیئت علمی بعنوان سرپرست گروه شركت می كنند. بنابراین، در مجموع حداقل ۴۰ عضو رسمی از ۸ كشور عضو اپسكو در این اردوهای تابستانه حضور دارند.

به گزارش نقشه به نقل از مهر، سازمان همكاریهای فضایی آسیا و اقیانوسیه كه به اختصار اپسكو (APSCO) نامیده می شود، یك سازمان بین المللی برای بسط همكاریهای چندجانبه بین المللی در حوزه فناوری فضایی و كاربردهای آن است كه رسماً در سال ۲۰۰۵ تأسیس شد. حالا، ۸ كشور ایران، پاكستان، بنگلادش، تركیه، مغولستان، تایلند، پرو و چین عضو این سازمان هستند. مقر اصلی این سازمان در شهر پكن چین بوده و دارای چهار دپارتمان آموزش، مالی-اداری، مدیریت و امور بین الملل است.

1398/03/26
15:09:31
5.0 از 5
4735
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ