Go Map نقشه

چمدان هوشمند و اپلیكیشن راهنما، افراد نابینا را در فرودگاه هدایت می كنند

چمدان هوشمند و اپلیكیشن راهنما، افراد نابینا را در فرودگاه هدایت می كنند

نقشه: پژوهشگران آمریكایی و ژاپنی، دو تكنولوژی جدید عرضه كرده اند كه می توانند افراد نابینا را در فرودگاه هدایت كنند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از ریسرچ گیت، پژوهشگران، نوعی چمدان هوشمند عرضه كرده اند كه می تواند برخوردهای احتمالی را به كاربران نابینای خود اعلام كند و نوعی اپلیكیشن باز برای تلفن همراه عرضه كرده اند كه می تواند افراد نابینا را راهنمایی كند تا بدون كمك دیگران، راه خودرا در فرودگاه پیدا كنند.
پژوهشگران "دانشگاه كارنگی ملون"(CMU)، نوعی چمدان هوشمند ابداع نموده اند كه قابلیت چرخش دارد. این چمدان هنگام نزدیك شدن كاربر به عابران و احتمال برخورد، زنگ آگهی پخش می كند تا از برخورد پیشگیری كند.
اپلیكیشن راهنما كه توسط پژوهشگران "دانشگاه توكیو"(UTokyo) و "دانشگاه واسدا"(Waseda University) ژاپن ابداع شده باز دستورالعمل های صوتی را به كاربر نمایش می دهد تا راه خودرا پیدا كند. هر دو فناوری، در یك طرح آزمایشی در "فرودگاه بین المللی پیتسبورگ"(PIT) آمریكا مورد بررسی قرار گرفتند و تأثیر خودرا ثابت كردند.
هدف از همكاری دانشگاه كارنگی ملون و فرودگاه بین المللی پیتسبورگ این است كه سیستم ها و فناوری های جدیدی برای بهبود شرایط فرودگاه و سفر عرضه كنند. "چیكو آساكاوا"(Chieko Asakawa)، استاد دانشگاه كارنگی ملون و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ورودی فرودگاه ها به رغم تلاش های اخیر برای بهبود قابلیت دسترسی، هنوز برای افراد مبتلا به نقص های بینایی، چالش برانگیز هستند و امكان عملكرد مستقل را از آنها می گیرند. بااینكه كاركنان فرودگاه ها برای كمك به افراد نابینا آماده هستند اما باز هم این افراد نمی توانند مانند افراد بینا از امكانات فرودگاه استفاده كنند.


"كریس كیتانی"(Kris Kitani)، استادیار دانشگاه كارنگی ملون اظهار داشت: هم اكنون، امكانات گوناگونی برای فرودگاه ها نمایش می شوند كه قابلیت پیدا كردن مقصد مناسب در فرودگاه را برای مسافران فراهم می كنند اما بیشتر این امكانات طوری هستند كه تنها افراد بینا می توانند از آنها استفاده كنند و سودی برای افراد نابینا ندارند.
پژوهشگران در پروژه خود، از یك اپلیكیشن تلفن همراه هوشمند موسوم به "ناوكوگ"(NavCog) استفاده كردند. این اپلیكیشن كه توسط پژوهشگران دانشگاه كارنگی ملون و مؤسسه پژوهشی "IBM Research" ابداع شده، می تواند به افراد نابینا كمك نماید تا راه خودرا در فرودگاه ها، محوطه دانشگاه ها و مراكز خرید بدون كمك دیگران پیدا كنند. ناوكوگ می تواند برمبنای نقشه فرودگاه كه سرویس های بهداشتی، رستوران ها، ورودی ها و بخش های دیگر در آن مشخص شده اند، به كاربران، راهنمایی صوتی عرضه نماید.
در این پژوهش، ۱۰ فرد نابینا به صورت آزمایشی از اپلیكیشن راهنما استفاده كردند تا از فضای فرودگاه بگذرند. بیشتر كاربران توانستند در كمترین زمان، راه خودرا پیدا كنند و به قسمت های مورد نظر برسند. یكی از شركت كنندگان این آزمایش اظهار داشت: هنگامی كه هواپیما به مدت پنج یا شش ساعت تأخیر دارد، مسافران به غذا و یا استراحت نیاز پیدا می كنند. افرادی مانند من تمایل دارند كه بتوانند این كارها را به صورت مستقل انجام دهند.
دومین فناوری، چمدان هوشمند موسوم به "BBeep" است كه می تواند افراد نابینا را از میان جمعیت حاضر در فرودگاه راهنمایی كند. این چمدان، به دوربینی مجهز است تا عابرانی كه در راه كاربر قرار دارند، ردیابی و احتمال برخورد را محاسبه كند.


بااینكه معمولاً عابران با دیدن افراد نابینا می كوشند مسیر خودرا مشخص كنند و مراقب باشند اما گاهی امكان دارد به خاطر كار كردن با تلفن همراه و یا صحبت كردن با دیگران، مسیر خودرا تغییر دهند و همین موضوع، به برخورد با افراد نابینا منجر شود.
چمدان هوشمند می تواند با مشخص كردن راه برای كاربر، مانند یك مكانیسم شناسایی عمل كند. بعلاوه، در صورت وجود داشتن احتمال برخورد، هشدارهای صوتی از چمدان منتشر می شوند تا هم كاربر و هم دیگران مراقب باشند. این هشدارها معمولاً پنج ثانیه قبل از برخورد به صدا درمی آیند.
در آزمایش چمدان هوشمند، شش فرد نابینا شركت كردند كه در یك دست خود چمدان و در دست دیگر، عصای سفید را داشتند. یك پژوهشگر باز طی آزمایش، شركت كنندگان را دنبال می كرد.
نتیجه آزمایش ثابت كرد كه چمدان هوشمند می تواند تعداد برخورد با عابران و همین طور تعداد افرادی كه در راه كاربر قرار می گیرند، كم كند.
منبع:

1398/02/17
14:26:18
5.0 از 5
4451
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ