Go Map نقشه
دهقانی در نشست بررسی طرح های توسعه ای رصدخانه ملی تاكید كرد

ضرورت ورود بخش خصوصی برای مردمی سازی و ترویج پروژه های علم محور

ضرورت ورود بخش خصوصی برای مردمی سازی و ترویج پروژه های علم محور

به گزارش نقشه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تأکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی برای مردمی سازی و ترویج پروژه های علم محور، اظهار داشت: معاونت علمی با حمایت های زیرساختی، کارگزاری و بازارسازی، با نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار رصدخانه ملی و پژوهشگاه دانش های بنیادی می تواند یک صندوق تامین مالی شکل دهد و این پروژه دانش محور را به ارزش آفرینی برساند. این پروژه حتما جذابیت های بسیار زیادی برای تمامی مردم خواهد داشت و لازم است که بخش خصوصی کار ترویج، تبلیغ و تامین مالی را صورت دهد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، طرح های توسعه ای و دانشی رصدخانه ملی ایران با حضور رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری عنوان شد و مورد بررسی قرار گرفت.
روح الله دهقانی فیروزآبادی در این جلسه که با حضور جواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی و تعدادی از اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه و فعالان رصدخانه ملی ایران برگزار گردید، اظهار داشت: دانشمندان، متخصصان و دست اندرکاران زیادی در پروژه راه اندازی رصد خانه ملی ایران فعالیت داشتند و زحمات و تلاش هایشان برای کشور و پیشرفت دانش مأجور است. اساسا زحمات فرزندان نخبه و دانشمند این سرزمین، برای امروز و آینده راهگشا و باارزش خواهد بود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با اشاره به اینکه حرکت در راه پیشرفت مستلزم شناخت روندهای جهانی در عین تعریف مدلی بومی و استاندارد مبتنی بر نیاز داخلی است، افزود: زمان طولانی که برای اجرا و نهایی شدن این پروژه صرف شد، تا حدی از ظرفیت اثربخشی جهانی آن کاست و بواسطه تحولات چشم گیر جهانی در همین بازه، مقداری زمان از دست دادیم.
وی ادامه داد: البته صاحب یک تجربه، دانش و فناوری بومی هستیم که تمامی ظرفیتهای توسعه آنرا در اختیار داریم.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر اینکه می بایست بخش خصوصی را به عرصه اجرا و عرضه پروژه های دانش محور وارد کرد تا سرعت توسعه پیشرفت ها افزایش یابد، اضافه کرد: اگر می خواهیم فرزندان کشور در راه فناوری گام بگذارند و از ظرفیتهای نهادهای دانش پایه این رصدخانه استفاده کنند، باید در رویکردمان نسبت به مدلهای اجرائی و نحوه بهره برداری، تغییر جدی صورت دهیم. درباره ی همین رصدخانه نیز اگر بخش خصوصی را وارد اجرای این رصدخانه می کردیم، با شناخت خوبی که از نیازهای این پروژه دارد، می توانست این پروژه را به خوبی اطلاع رسانی کند، نظام گردش مالی و توسعه ای را صورت دهد و به بهره برداری برساند. اجرائی شدن یک پروژه بطوریکه حائز ارزش افزوده باشد و بتواند توسعه را در پروژه صورت بدهد، مستلزم این است که بخش خصوصی وارد عرصه اجرا و بهره برداری شود.
وی تمرکز روی یک یا چند محور دارای مزیت و توانمندی را نسبت به سرمایه گذاری و دستاوردهای اندک از چندین پروژه مختلف، ارجح دانست و اضافه کرد: باید توانمندی و ظرفیت را روی پروژه های خاص نگه داریم و بصورت عمیق و متمرکز جلو برویم.
دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: معاونت علمی با حمایت های زیرساختی، کارگزاری و بازارسازی، با نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار رصدخانه ملی ایران و پژوهشگاه دانش های بنیادی می تواند یک صندوق تامین مالی شکل دهد و این پروژه دانش محور را به ارزش آفرینی برساند. این پروژه حتما جذابیت های بسیار زیادی برای تمامی مردم خواهد داشت و لازم است که بخش خصوصی کار ترویج، تبلیغ و تامین مالی را صورت دهد.
امکان استقرار تلسکوپ های میهمان در رصدخانه ملی
جواد لاریجانی، رئیس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز با اشاره به این که نخستین اولویت و هدف این پروژه انجام کار علمی توسط محققین و منجمین بود و کار دوم این پروژه همکاری و فعالیت با سایر تیم ها و منجمین مشتاق رصد در ایران بود، اظهار داشت: این امر برای کشورهای جهان اسلام در ایران فراهم گشته است و می توانند با منجمین برتر در ایران همکاری ها و کارهای پژوهشی و فناورانه را ادامه دهند.
لاریجانی اضافه کرد: همین طور امکان استقرار تلسکوپ های میهمان و سایر تلسکوپ ها در این رصدخانه وجود دارد و در قالب همکاریهای آینده امکان این توسعه وجود دارد.
وی اظهار داشت: تلاش ما برای ساخت ابزارگان نیازمند تحقیق، توسعه و کشف ایده های جدید است.
لاریجانی به مکان یابی این پروژه اشاره نمود و اظهار داشت: معیار Seeing یکی از معیارهای انتخاب این محل برای رصدخانه بود. اغتشاشاتی که در لایه های جو وجود دارد، موجب می شود تصویری که به پایین می رسد، گرفتار اعوجاج و لرزش باشد. این لرزش در میزان Seeing این سایت متناسب با استانداردهای جهانی بود. پارامتر ابرناکی مبتنی بر اینکه چند روز از سال را می توان رصد داشت، بطوریکه مناطق کم ابر و کم بارش گزینه های بهتری برای استقرار هستند نیز در انتخاب این مکان موثر بود. پارامتر نوری، سومین معیار برای انتخاب نقطه مطلوب بود که این نقطه در کاشان به سبب دوری از مناطق شهری دارای نورهای مزاحم، حائز آن بود.
وی تصریح کرد: در این پروژه دانش های مختلفی از اپتیک، نجوم مکانیک و نرم افزار دخیل هستند که ضمن همگرایی دانش ها و فناوری هایی که می توانند از این پروژه بیرون رود، سرریز به صنایع انجام شده و می تواند به عنوان یک تجربه اجرائی در سایر نقاط تکرار شود.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، رصدخانه ملی ایران با هدف پاسخ گفتن به حائز اهمیت ترین پرسش های بنیادی در عرصه دانش نجوم، کهکشان، اخترفیزیک و توسعه فناوری های این حوزه، طراحی و راه اندازی شده است. طرح رصدخانه ملی ایران در سال ۱۳۷۸ به عنوان یکی از طرح های کلان علمی در شورای پژوهش های کشور عنوان شد و مکان یابی رصدخانه از همان سال ها شروع شد و در نهایت سال ۸۹ این نقطه (در قله گرگش در ارتفاع ۳۶۰۰ متری در نواحی مرکزی ایران و از قله های رشته کوه کرکس) با کسب امتیاز بیشتر به عنوان محل راه اندازی رصدخانه ملی ایران برگزیده شد.
با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از سال ۹۵ قراردادهای ساخت منعقد گردید و پروسه طراحی و راه اندازی بخش های مختلف ادامه یافت. در سال ۹۹ گنبد رصدخانه کامل شد. سال ۱۴۰۰ آزمایش ها صورت گرفت و سال ۱۴۰۱ آیینه لایه نشانی شده به محل انتقال پیدا کرد و استقرار یافت. در مهر ۱۴۰۱ تصاویری از نورگیری صورت گرفت که نشان دهنده موفقیت این پروژه بود. همین طور سامانه لایه نشانی در یک ماه آتی مستقر خواهد شد تا ضمن تامین نیاز سالانه به لایه نشانی آیینه تلسکوپ، به سایر آیینه ها نیز خدمات لایه نشانی عرضه نماید. در این سامانه طراحی به شکلی انجام شده است که نور دریافتی در قطر ۳.۴ متر در یک ابعاد چند سانتی متری متمرکز و امکان تصویر برداری و طیف سنجی را محقق کند.
منبع:

1402/03/27
11:52:28
5.0 از 5
337
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ