Go Map نقشه
در زمین لرزه های مهیب؛

پهپادها و فناوری ناسا چطور ورق را برمی گردانند؟!

پهپادها و فناوری ناسا چطور ورق را برمی گردانند؟!

نقشه: فناوری تا حالا نقش کلیدی در واکنش به فجایع انسانی ایفا کرده است، که در این میان به استقرار یک دستگاه توسعه یافته توسط ناسا تا روش ماهواره ها و پهپادها در ترسیم یک تصویر دقیق از آنچه روی زمین رخ می دهد، می توان اشاره نمود.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از اسکای، در این خبر به بررسی این مورد پرداخته ایم که فناوری در مورد زلزله اخیری که ترکیه و سوریه را لرزاند و خسارت بسیاری به بار آورد، چگونه می تواند کمک کننده باشد.
بامداد روز دوشنبه هفته گذشته زلزله ۷.۸ ریشتری جنوب شرق ترکیه را لرزاند. این زمین لرزه ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه صبح دوشنبه در مرز ترکیه و سوریه رخ داد و کانون آن استان «قهرمان مرعش» در ترکیه بود. این زمین لرزه مناطقی از سوریه را هم بشدت لرزاند. بر مبنای آخرین آمارهای رسمی انتشار یافته، شمار تلفات زلزله در سوریه افزایش پیدا کرده است. تا لحظه انتشار این خبر شمار تلفات زمین لرزه در سوریه به بیشتر از ۴۵۰۰ تن رسیده است. در همین حال در ترکیه هم مرگ ۲۹ هزار و ۶۰۵ تن تایید شده است که بدین سان مجموع شمار قربانیان زلزله در این دو کشور از ۳۴ هزار تن فراتر رفته است. روز شنبه هم معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه اعلام نمود زلزله ای که ترکیه و سوریه را لرزاند، بدترین رویداد منطقه در ۱۰۰ سال قبل به حساب می آید.
به دنبال زمین لرزه های ویرانگری که ترکیه و سوریه را لرزاند، تلاشهای نجات ادامه دارد. در حالیکه امدادگران، نیروهای نظامی و داوطلبان امدادگر از میان آوارها عبور می کنند، جامعه بین المللی هم قول کمک داده است، اما در این بین فناوری نقش کلیدی در واکنش به فجایع انسانی که تابحال رخ داده، ایفا کرده است که میتوان به استقرار دستگاهی که توسط ناسا ساخته شده تا روشی که ماهواره ها و پهپادها می توانند تصویری دقیق از آنچه روی زمین اتفاق می افتد عرضه کنند، اشاره نمود.


فناوری می تواند هم اکنون نقش مهمی ایفا کند؛ در اینجا بعضی از راه هایی که میتوان از آن در ترکیه و سوریه در روزها و هفته های آینده استفاده کرد، آورده شده است. خیلی از بلایای طبیعی از زمین لرزه و سونامی گرفته تا طوفان و حتی بارش باران در سرتاسر جهان هزاران قربانی برجا می گذارند. در زمان بروز این حوادث بشر کاملا احساس درماندگی می کند چون که فناوری نمی تواند از وقوع آنها جلوگیری نماید. در طول تاریخ زلزله یکی از نگرانی های دائمی بشر بوده است و پیشرفت فناوری در موارد زیادی توانسته جلوی بروز فجایع ناشی از این بلای طبیعی را بگیرد. در ادامه از فناوری های کارآمد در زمینه کمک به افراد در زمان وقوع چنین بحرانی نام برده ایم.

هواپیماهای بدون سرنشین


در حالی که هواپیماهای بدون سرنشین به علت نقش خود در جنگ های مدرن، بخصوص در اکراین، به صورت فزاینده ای شناخته می شوند، باید گفت آنها همینطور ابزار ارزشمندی در هنگام بلایای طبیعی هستند. خیلی از تصاویر به دست آمده از ترکیه و سوریه که مقیاس عظیم تخریب زمین لرزه را نشان داده است از راه هواپیماهای بدون سرنشین تهیه شده است که این کار به امدادگران اورژانس اجازه می دهد تصویر واضح تری از آنچه اتفاق افتاده است، دریافت نمایند. دولت اسپانیا هم گفته است بعنوان بخشی از بسته کمکی خود، هواپیماهای بدون سرنشین را به ترکیه می فرستد. هواپیماهای بدون سرنشین نه تنها نمای دید پرنده ای را عرضه می دهند، بلکه می توانند به حسگرهایی برای ارزیابی آسیب(مانند تشخیص سطوح بالای متان که امکان دارد نشان دهنده شکستگی منابع گاز در خطر انفجار باشد) مجهز شوند. نمای دید پرنده(Bird's-eye View) حالت نگاه کردن از بالا به یک شی، اشیا، افراد و غیره است. این نما معمولاً در بلوپرینت، نقشه ها و نقشه های ساختمانی استفاده می شود.

ابزار «FINDER» ناسا


فناوری ناسا که می تواند ضربان قلب را در عمق ۳۰ فوتی آوار تشخیص دهد دستگاهی به اندازه یک چمدان است که می تواند جهت کمک به یافتن بازماندگان بعد از زلزله استفاده گردد. در سال ۲۰۱۵، ابزار FINDER(یافتن افراد در زمان فاجعه و واکنش اضطراری) ناسا، چهار مرد را که در زیر حدود ۱۰ فوت آجر، گل، چوب و دیگر زباله ها در روستای نپال چاوتارا مدفون شده بودند، پیدا کرد. دو سال بعد، مجوز این فناوری به شرکت هایی در مکزیک داده شد که به امدادگران در عملیات جستجو زلزله ۷.۱ ریشتری در مکزیکوسیتی کمک کردند. این دستگاه با ارسال یک سیگنال ریزموج کم توان از میان آوار، کار می کند و به دنبال تغییراتی در بازتاب این سیگنال ها است که می تواند ناشی از حرکات کوچک مانند تنفس و ضربان قلب باشد.

نقشه برداری ماهواره ای


چند ساعت بعد از نخستین زلزله ترکیه و سوریه در روز دوشنبه، سازمان ملل سرویس ماهواره ای نقشه برداری اضطراری خویش را فعال کرد. این اساساً یک نقشه زنده است که هدف آن عرضه یک نمای لحظه ای از خسارات ناشی از زمین لرزه است و نشان داده است که تاثیر آن چقدر گسترده است. اما به رغم نام و عملکردش، مرکز ماهواره ای سازمان ملل متحد از ماهواره های خود استفاده نمی کند بلکه در عوض به کشورهای عضو برای جمع آوری تصاویر از سازمان های دولتی و شرکتهای خصوصی متکی است. اتحادیه اروپا هم همینطور سیستم ماهواره ای کوپرنیک خویش را برای عرضه خدمات نقشه برداری اضطراری روشن کرده است. برنامه کوپرنیک(Copernicus Programme) بزرگترین برنامه منفرد دیدبانی زمین در دنیاست که توسط کمیسیون اروپا و با همکاری آژانس فضایی اروپا صورت می گیرد. هدف این پروژه دستیابی به داده های بزرگ جهانی، پیوسته و باکیفیت بالا از رصد زمین است. تهیه اطلاعات دقیق و در دسترس، بهبود مدیریت محیط، درک تأثیرات تغییر اقلیم از دیگر اهداف این پروژه به حساب می آید.
بیشتر بخوانید:
داستان کشورهایی که زلزله را مهار کردند
آیا زمین لرزه ها قابل پیشبینی هستند؟

اینترنت ماهواره ای


ایلان ماسک عادت کرده است که در مواقع بحران به افراد کمک نماید. سرویس اینترنتی استارلینک شرکت اسپیس ایکس او سال قبل جهت کمک به تلاشهای جنگی به اکراین آورده شد، اما اعزام مهندسان او جهت کمک به نجات یک تیم فوتبال جوان که در غاری سیل زده در تایلند در سال ۲۰۱۸ گرفتار شده بودند چندان مورد استقبال قرار نگرفت. در مورد زمین لرزه ها، ماسک گفته است که اسپیس ایکس آماده است تا استارلینک را بمحض تأیید توسط دولت ترکیه به آنجا ارسال نماید اما تا هفته گذشته ترکیه با ارسال استارلینک مخالف بود و یک مقام بلندپایه ترکیه که مایل نبود نامی از او برده شود، از این میلیاردر برای پیشنهاد مذکور تشکر کرد و اظهار داشت: ترکیه ظرفیت ماهواره ای کافی دارد. این کشور بیس استیشن هایی دارد که با باتری کار می کنند اما در برخی از مناطق، برق هنوز وصل نشده است. هدف پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک(Starlink) که زیر نظر شرکت اسپیس ایکس(SpaceX) متعلق به ایلان ماسک(Elon Musk) اداره می شود، رساندن اینترنت پر سرعت به خیلی از نقاط جهان بخصوص مناطقی است که تا پیش از این دسترسی به شبکه اینترنت در آنها ممکن نبوده است. استارلینک داده ها را با سرعتی تا ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه منتقل می کند و اسپیس ایکس می خواهد سرعت انتقال داده را در آینده افزایش دهد. استارلینک به توانایی خود در عرضه پهنای باند فوق سریع به چالش برانگیزترین محیط های جهان با دستگاههای گیرنده روی زمین که به هزاران ماهواره در مدار پایینی زمین متصل می شوند، افتخار می کند.

رسانه های اجتماعی


مانند فاجعه های قبلی، شبکه های اجتماعی نقش کلیدی در هماهنگی کمک ها، یافتن افرادی که به کمک نیاز دارند و به اشتراک گذاشتن گزارش های شاهدان عینی از مناطقی که بدترین صدمه ها را دیده اند، ایفا می کنند. توییت شخصی که گفته بود در خانه خود در شهر آنتاکیا زیر آوار گیر افتاده و به کمک نیاز دارد، بیشتر از ۴۳۷۰۰ بار بازنشر شده و توسط ۵.۳ میلیون نفر دیده شده است. سازمان های دولتی بروزرسانی هایی را در مورد حساب های رسمی خود عرضه می کنند، در حالیکه صلیب سرخ ترکیه راه هایی را برای مردم به اشتراک گذاشته است تا کمک های خویش را همچون کمک های مالی عرضه کنند.
منبع:

1401/11/24
11:36:36
5.0 از 5
280
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ