Go Map نقشه

فرهنگستان ها ادغام نمی شوند

فرهنگستان ها ادغام نمی شوند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با تعدادی از اعضای هیئت رئیسه فرهنگستان علوم پزشکی کشور اظهار داشت: فرهنگستان ها سرمایه هستند و هیچ اراده ای برای ادغام آنها وجود ندارد. اینکه در این مساله کشور با سایر کشورها مقایسه می شود، درست نیست. آمریکا یک فرهنگستان بیشتر ندارد و ذیل آن حوزه های دیگر را به وجود می آورد. هم اکنون تقاضا برای فرهنگستان های جدید وجود دارد که ما مخالف آن هستیم و همین طور با ادغام آنها هم مخالف بوده، چونکه فرهنگستان ها کارکرد مفید و مؤثری دارند و فقط نیازمند تقویت هستند.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در این دیدار در سخنانی اظهار نمود: فرهنگستان علوم پزشکی از ظرفیت های بزرگ ملی کشور برای راهبری، تدبیر، نظارت و ارزیابی حوزه سلامت و پزشکی است. لازم است یک ارتباط معنادارتر و سامان یافته تری بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و فرهنگستان علوم پزشکی ایجاد شود. از مسیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوعات در رابطه با قلمرو چند بخشی و گسترده فرهنگ و علم و فناوری را می توان ورود مؤثر پیدا کرد.

عاملی اظهار داشت: بحث سواد سلامت که نقش پیشینی و پیش گیری برای تامین سلامت افراد جامعه را دارد، در این جهت بطور قطع آموزش و پرورش نقش کلیدی دارد. در همین ارتباط به نظرم مناسب می باشد فرهنگستان علوم پزشکی پیشنهادهای راهبردی را ارایه کنند. شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه های فرهنگی کشور و صدا و سیما را در زمینه سلامت فعال کند و یک نگاشت نهادی مناسبی در این جهت شکل بگیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: وضعیت پزشکی ما به ویژه در زمینه درمان افتخارآمیز است و موفقیت های زیادی داریم، اما ۴۳ سال از انقلاب گذشته و حتما نیازمند لطمه شناسی هستیم. البته جامعه پزشکی ما ظرفیت نقدپذیری خوبی دارد و حتما زبان نقد با هدف تقویت نظام پزشکی کشور حرکت می کند. بنظر می رسد فرهنگستان یکی از وظایف مهمی که دارد مقوله لطمه شناسی سیستم سلامت و پزشکی کشور است.

وی اضافه کرد: فعالیت نزدیک به ۶۰۰۰ پزشک در عمل های زیبایی در شرایطی که اصل درمان با مشکلاتی مواجه می باشد، نیازمند توجه و تدبیر است.

هیچ اراده ای برای ادغام فرهنگستان ها وجود ندارد

عاملی اشاره کرد: فرهنگستان ها سرمایه هستند و هیچ اراده ای برای ادغام آنها وجود ندارد. اینکه در این مساله کشور با سایر کشورها مقایسه می شود، درست نیست. آمریکا یک فرهنگستان بیشتر ندارد و ذیل آن حوزه های دیگر را به وجود می آورد. هم اکنون تقاضا برای فرهنگستان های جدید وجود دارد که ما مخالف آن هستیم و همین طور با ادغام آنها هم مخالف بوده، چونکه فرهنگستان ها کارکرد مفید و مؤثری دارند و فقط نیازمند تقویت هستند.

وی همین طور سفارش کرد: فرهنگستان علوم پزشکی راهبردهایی را برای تقویت فرهنگ بهداشت و سلامت و تقویت شبکه ملی سلامت ارائه کند و همین طور درباب سند ملی سلامت معنوی، اعلام آمادگی کرد که موضوع در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.

ضرورتی برای دایر کردن رشته های دانشگاه های آموزش عالی در دانشگاه های علوم پزشکی وجود ندارد

وی همین طور از فرهنگستان علوم پزشکی خواست تدابیر درباب رابطه تکمیل بین حوزه آموزش سلامت و علوم پزشکی با دانشگاه های آموزش عالی کشور برقرار شود. هیچ ضرورتی ندارد که دانشگاه های علوم پزشکی رشته های دایر در دانشگاه های آموزش عالی را دایر کنند. لازم است از ظرفیت علوم پایه، مهندسی، علوم بین رشته ای نانو و بایو و حتی رشته های گسترده حوزه روانشناسی و علوم اجتماعی و علوم انسانی در رابطه با حوزه سلامت بهره گیری شود و باردیگر شاهد یک نوع دانشگاه جامع در علوم پزشکی بدون ارتباط با دانشگاه های آموزش عالی کشور نباشیم.

بنابر اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ در آخر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: فرهنگستان تدابیر خوبی در زمینه های مختلف تا حالا داشته و در زمینه سلامت معنوی هم سندی درحال شکل گیری است که از زحمات و تدابیر همه اعضای فرهنگستان علوم پزشکی تشکر می کنم و خصوصا از تلاش و تدبیر دکتر مرندی و هیئت رئیسه فرهنگستان تشکر ویژه دارم.

هیچ وزیری سند سیاست حوزه سلامت را دنبال نکرده

در این جلسه دکتر علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی نیز در سخنانی اظهار داشت: باید به اصل مقوله سلامت توجه کانونی و محوری داشته باشیم و موضع گیری های عاقلانه و منطقی صورت گیرد؛ برای اینکه نقشه جامع علمی کشور، نقشه علمی سلامت، نقشه مهندسی فرهنگی و سند اسلامی شدن دانشگاه ها توجهات مهم و کانونی به حوزه سلامت داشته اند. سیاست کلی حوزه سلامت موضوعی است که بیشترین تاکید را بر روی آن داریم و مقام معظم رهبری نیز در فروردین سال ۱۳۹۳ ابلاغ کردند که مقوله بسیار ارزشمندی بوده است. بطوریکه مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت از همین سند حوزه سلامت بواسطه جامع و کامل بودن استفاده کردند. اما متاسفانه این سند سیاست حوزه سلامت عملاً فراموش شده و هیچ وزیری آنرا دنبال نکرده است.

وی اضافه کرد: مقوله دیگر که اهمیت زیادی دارد، شبکه ملی بهداشت و درمان است که مورد تاکید رهبری و سفارش ایشان به دو وزیر اخیر وزارت بهداشت است، اما مورد توجه قرار نگرفت، بدین سبب اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاهی برای سلامت می بیند شبکه بهداشت و درمان بهترین راه و ارزان ترین راه برای رسیدن به منویات رهبری است. در حقیقت اقتصاد مقاومتی در زمینه بهداشت یعنی همین شبکه ملی بهداشت و سلامت که از جامعه شروع می شود؛ یعنی خانه های بهداشت که این کار بهترین راه برای مساعدت با اقشار مختلف جامعه به ویژه مستضعفین است. برای اینکه فاکتورهای بهداشتی با بهره گیری از این شبکه بطور کلی کامل می شود. البته باید بگویم این شبکه هم اکنون ناقص بوده، بطوریکه بسیاری از به ورزها بازنشسته شده اند؛ اما حالا باید شبکه بهداشت از محلات در سطح پیگیری سلامت شروع شود و به دکترهای فوق تخصص برسد. اگر دانش ما برمبنای جامع نگری باشد، سلامت در کشور ارتقاء خواهد یافت.

ادغام فرهنگستان ها به صلاح نیست

وی اشاره کرد: باید در دانشگاه های وزارت علوم مهارت افزایی و تخصص دانشجویان بصورت عملی دنبال شود، برای اینکه تنها با گذراندن دروس نظریه با کمبود نیروی کارآمد برای کشور مواجه خواهیم شد. از طرفی باید بگویم ما در امتداد کارهای علمی و پژوهشی از دانشگاه های خود در استانها مبادرت به تشکیل گروههای علمی زیر نظر فرهنگستان سلامت کردیم که بصورت مرتب مسائل مربوط به سلامت را پیگیری کنند. موضوع قابل اهمیت دیگر مربوط به سند سلامت معنوی است که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد و نکته مهم تر این که صحبت هایی از ادغام فرهنگستان ها شنیده می شود که دراین باره باید بگویم این اتفاق به صلاح نیست.

دکتر مرندی اشاره کرد: با بیمارستان سازی، ابعاد سلامت دیده نمی شود؛ حالا بیماری سرطان که تا ۴۰ درصد قابل پیشگیری است را رها کردیم باید به مراقبت های اولیه سلامت بپردازیم، برای اینکه درمان نقشی در ارتقاء سلامت ندارد و باید نسبت به سلامت معنوی حساسیت بیشتری شود.

همچنین دکتر محمدعلی محققی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در ادامه جلسه در سخنانی اظهار داشت: بر طبق آخرین اساسنامه بازبینی شده فرهنگستان علوم پزشکی که در شورای عالی تصویب و ابلاغ گردیده است، برنامه ۵ ساله سوم فرهنگستان را تنظیم کردیم که ۴ ضلع و بخش اساسی دارد که اول فرهنگ و فرهنگ سازی است؛ در این عرصه یک بررسی انجام دادیم که اسناد لازم الاجرایی که بهترین مفاهیم، راهبردها و اقدامات را پیشنهاد کرده، دو سند بوده که یکی مهندسی فرهنگی و اسلامی شدن دانشگاه ها است و یکی از بندهای مهم در بیانیه گام دوم انقلاب بحث اخلاق و معنویت است و به جنبه های فرهنگی توجه خاصی را دارد. امیدواریم در این رابطه یک کار اساسی و اصولی صورت گیرد، چون ضعف ها و مشکلات عمیق است که یکی از مصادیق این بحث بند یک سیاست های کلی سلامت است که قسمتی از آن ناظر بر ارتقاء انتخاب، تعلیم و تربیت و ارزشیابی استاد، دانشجو و مدیران سلامت است که شامل ۹ محور است که بیشترین موضوع آن جنبه های فرهنگی، اخلاقی و معنوی است.

در خصوص افزایش ظرفیت پزشکی هم مشورتی از فرهنگستان گرفته نشد

در ادامه جلسه دکتر فروتن، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در سخنانی اظهار داشت: باتوجه به این که فرهنگستان ها بازوی مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند، طی ۱۲ سال قبل ما موردی را در زمینه سلامت ندیده ایم که در شورا تصویب شود و از فرهنگستان مشورت بگیرد، بطور مثال در آمایش سرزمینی ما خبر نداشتیم که بعد از تصویب ۲ صفحه ایراد از آن گرفتیم و مورد دیگر درباب افزایش ظرفیت پزشکی هم مشورتی از فرهنگستان گرفته نشد در همین رابطه انتظار داریم همکاری و مشورت صورت گیرد.

دکتر سیدحسن امامی رضوی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در بخش دیگری از این جلسه اظهار داشت: نظام ادغام شده در زمینه پزشکی از کارایی بالایی برخوردارست و این به این سبب است که خدمات درست ارائه می دهد و مردم رغبت بیشتری برای مشارکت در این عرصه ها دارند.

خالی شدن ترکیب شورای عالی انقلاب فرهنگی از اعضای پزشکی اتفاق خوبی نیست

وی اظهار داشت: خالی شدن ترکیب جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، از اعضای پزشکی و عدم حضور وزیر بهداشت و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اتفاق خوبی نیست.

دکتر امامی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی به لحاظ جایگاه بالایی که در زمینه علم و فرهنگ کشور دارد، می تواند با تأثیرگذاری بیشتر و بهتری نسبت به علوم پزشکی ورود پیدا کند. گاهی به سبب تداخل وظایف سایر دستگاهها، شورای عالی انقلاب فرهنگی در جایگاهی که باید باشد نیست، که باید این مسئله در کشور تعیین تکلیف شود.

ایجاد سقف برای درآمد پزشکی به این حوزه ضربه وارد کرد

دکتر سید محمدرضا کلانتر معتمدی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی نیز در سخنانی با اشاره به برخی دلیلهای خروج پزشکان از کشور، اظهار داشت: سقف ایجاد کردن برای درآمد پزشکی ضربه قابل توجهی به این حوزه وارد کرد. همین طور در گذشته مالیات تنها به درصدی از درآمد پزشک تعلق می گرفت، ولی حالا بخش مهمی از درآمدهای پزشکی را پوشش می دهد که این مسائل باید بررسی بیشتری شود و با نظارت دقیق، از خالی شدن دانشگاه های علوم پزشکی کشور از اساتید نخبه جلوگیری شود.

معتمدی با تاکید بر این که آموزش ها باید جامع نگر باشد، افزود: باتوجه به نقش ارزش های اسلامی در سیستم سلامت و درمان پزشکی، این مساله بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد.

افزایش ظرفیت پزشکی یکی از راهکارهای جلوگیری از کمبود پزشک است

دکتر منصور کبگانیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در مرحله اول باید بگویم یکی از راه حل ها که چند سال دیگر با کمبود پزشک مواجه نشویم، مساله افزایش پزشکی بود که انجام شد، این موارد از مطالبات رهبری بوده که از شورای عالی خواستند ورود کنند، حتی علاوه بر آمایش سرزمینی بحث آمایش آموزش عالی را مطرح نمودند، بطوریکه تربیت دانشجو متناسب با نیاز باشد. همین طور در رشته های علوم پایه و مهندسی ورود کردیم و درصد آنها را کاهش دادیم، حتی ۲۵ دانشگاه وزارت علوم را ادغام کردیم، چون بی رویه گسترش پیدا کردند؛ اما نگرانی ما در زمینه پزشکی این بود که تربیت نیروی پزشکی گسترده تر شود، چون در مطالعه ۱۰ تا ۲۰ سال قبل شاهد افت بوده ایم.

وی اضافه کرد: نقشه جامع علمی سلامت در مقابل نقشه جامع علمی نیست، بلکه اسلامی شدن دانشگاه ها هم در ذیل نقشه جامع علمی است. از طرفی باید بگویم دانشگاه های صنعتی بر خلاف نظر دوستان دارای دستاوردهای خوبی در زمینه ماهواره، موشک و پهپادها هستند که مورد توجه رهبری هم قرار گرفت، برای اینکه توسعه و اقتدار کشور توسط همین نخبگان و دانشگاهیان در زمینه های مختلف انجام می شود، البته اشکالاتی هم داریم که باید برطرف نماییم. درباره سیاست های کلی هم سلامت و هم علم وفناوری مسیر راه نقشه جامع علمی کشور بوده و ما سیاست ها را برمبنای آن ترسیم می نماییم.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور درباب حقوق پزشکان اظهار داشت: ما در مورد افزایش حقوق اعضای هیئت علمی و پزشکان پیگیری کردیم که خوشبختانه رئیس جمهوری موافقت کرده و دستور تنظیم بخشنامه ای را دادند، اما افزایش حقوق اگر بی رویه باشد، می تواند مشکلات جانبی زیادی بوجود آورد. در عین حال ما به دنبال رفع خطر خروج نخبگان دانشگاهی بودیم.

وی همین طور اصرار کرد که باید جایگاه فرهنگستان های ما مشخص و ماموریت گرا شوند و خلأ نظام توسط فرهنگستان ها برطرف شود.

کبگانیان افزود: طب سنتی از سفارش های رهبری بود و در این رابطه سند ملی داریم که فرهنگستان ها می توانند در این جهت کمک کنند.
1401/05/17
22:35:40
5.0 از 5
407
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ