Go Map نقشه
در گزارش نقشه عنوان شد؛

امکان رصد بارش شهابی ربعی تا ۱۷ دیماه

امکان رصد بارش شهابی ربعی تا ۱۷ دیماه

به گزارش نقشه کارشناس نجوم از امکان رصد بارش شهابی ربعی تا ۱۷ دیماه اطلاع داد و اظهار داشت: از هر جای ایران و دنیا میتوان در آسمان بدون آلودگی نوری بارشهای شهابی ربعی را رویت کرد.مرصاد جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بارش شهابی ربعی یکی از پربارش ترین بارش شهابی های سال است که در فصل زمستان قابل رویت است، اظهار داشت: معمولاً هر بارش شهابی یک منشا دارد؛ در گذشته بررسی شده که منشا بارش شهابی ربعی صورت فلکی ربعی بوده که حالا این صورت فلکی وجود ندارد.
این کارشناس نجوم اضافه کرد: کانون بارش ربعی، شمال و شمال شرق آسمان، جایی بین صورت فلکی گاوران (عوا)، دب اکبر، دب اصغر و صورت فلکی اژدها است؛ در واقع در نزدیکی ستاره قطبی.
وی اضافه کرد: در واقع منشا این بارش های شهابی، سیارکی به نام« ۲۰۰۳EH۱ » است، برخی دیگر از محققان پیشبینی می کنند که خود این سیارک باقی مانده دنباله داری به نام« C/۱۴۹۱Y۱ » است که حدود ۵۰۰ سال پیش در نقشه ها و اسناد چینی از آن یاد شده است.
جعفری اظهار داشت: دنباله دارها از دوردست های منظومه شمسی به خورشید نزدیک می شوند و گرمای خورشید هسته های آنها را آب می کند و دنباله ای با شکوه پشت سرشان ایجاد می شود؛ در بارش شهابی ربعی این سیارک یا همان دنباله دار قدیمی، باقیمانده مواد خویش را در مدار زمین جا می گذارد و زمانی که سیاره ما از این توده عبور می کند ما شاهد شهاب باران هستیم و به نظر، همه شهاب ها از یک نقطه مشخص (کانون سهاب باران) به سمت ما می آیند.
این منجم با اشاره به اینکه اوج بارش شهابی ربعی در اوایل زمستان است و نیمه شب دوشنبه ۱۳ دی تا صبح سه شنبه ۱۴ دیماه به اوج می رسد، اظهار داشت: صبح سه شنبه بهترین زمان برای رصد این بارش شهابی بود. البته همچنان تا ۱۷ دیماه فرصت برای دیدن شهاب های کم سرعت ربعی وجود دارد و رفته رفته از تعداد شهاب ها کم می شود.
جعفری تصریح کرد: برای دیدن بارش شهابی نیازی به تلسکوپ نیست و با چشم غیر مسلح در صورت نبودن ماه در آسمان و دور شدن از شهرهای بزرگ میتوان از رصد رد شهابها لذت برد.
به گفته این منجم، در صورت مساعد بودن شرایط جوی و رصدی می توان در هر ساعت ۱۲۰ شهاب سرگردان را شمال آسمان رویت کرد. این بارش شهابی را میتوان از هر جای دنیا رصد کرد به شرط این که آسمان بدون آلودگی نوری باشد.


منبع:

1400/10/14
13:15:23
5.0 از 5
424
تگهای خبر: محققان , نقشه
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ