Go Map نقشه

چرا چپ دست می شویم؟

چرا چپ دست می شویم؟

نقشه: پژوهشگران موسسه روان شناسی زبان ˮماکس پلانکˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده ا‎ند عملکرد یک ژن خاص به نام ˮNME7 ˮ و بخش های خاصی از آناتومی مغز، نقش به سزایی در راست دستی و چپ دستی افراد دارد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان آلمانی در این مطالعه اعلام کردند علاوه بر نقش ژنتیک، بخش های خاصی از آناتومی مغز نیز با چپ دستی و راست دستی افراد مرتبط شناخته می شود.
دانشمندان مدت هاست تمایل دارند علت چپ دستی برخی افراد را متوجه شوند و دلیل این امر نیز آنست که چپ دستی با عدم تقارن مغز مرتبط می باشد و بنا بر این هم هر دو نیمکره مغز مهارت های خاص یک فرد را کنترل می کنند. در راست دست ها، نیمکره چپ مغز مسئولیت کنترل دست راست را در بر عهده دارد و در چپ دست ها نیز عکس این اتفاق رخ می دهد.
در بیشتر افراد نیمکره چپ مسئولیت تسلط افراد بر زبان را دارد اما در چپ دست ها عکس این مساله رخ می دهد. "کلاید فرانک" از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: درک نقش هر نیمکره در زبان و سایر عملکردهای شناختی بسیار مهم می باشد. خیلی از مسائل روان پزشکی مختلف در افزایش نرخ چپ دستی، اوتیسم، اسکیزوفرنی و ناتوانی ذهنی دخیل هستند البته باید ذکر کرد که بیشتر افراد چپ دست این مشکلات را ندارند. اما درک این مساله که راست دستی و چپ دستی دقیقا چرا با عدم تقارن مغز مرتبطند و ژن ها در این امر چه نقشی ایفا می کنند، بسیار مهمست.
برای بررسی پایه عصبی و ژنتیکی چپ دستی و بررسی تفاوت های بین چپ دست ها و راست دست ها و اندازه گیری این عدم تقارن، پژوهشگران از تصاویر مجموعه داده های بزرگ بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا استفاده کردند.
محققان بعد از بررسی ها دریافتند راست دست ها بطور متوسط ​​از نظر عدم تقارن مغزی در ۱۰ منطقه خاص مغز با چپ دست ها متفاوت بودند. در تمام این ۱۰ منطقه، ماده خاکستری نیمکره راست در چپ دست ها نسبتا بزرگ تر بود که این امر با افزایش منابع عصبی برای پشتیبانی از نقش آن نیمکره در کنترل دست چپ مرتبط می باشد. فرانک اضافه کرد: این نخستین بارست که بخش های خاصی از آناتومی مغز با چپ دستی و راست دستی افراد مرتبط شناخته می شود.
ماده خاکستری جزء اصلی دستگاه عصبی مرکزی(CNS) است و شامل اجسام سلولی نورونی، نوروپیل(دندریت ها و آکسون های میلینی نشده)، سلول های گلیال(آستروسیت ها و الیگودندروسیت ها)، سیناپس ها و مویرگ ها است.
دانشمندان همین طور دریافتند که ژنتیک نیز بر روی راست دستی و چپ دستی تاثیر گذار است و با عدم تقارن مغز در مناطق در رابطه با زبان مرتبط می باشد. جالب اینجاست که یکی از ژن های دخیل در این مساله NME۷ است چونکه این ژن بر موقعیت اندام های بدن مانند قلب یا کبد و قرارگیری آنها در سمت راست یا چپ بدن موثر است.
به گفته فرانک، راست دستی و چپ دستی و زبان ممکنست تا حدی در طول رشد مغز انسان با یکدیگر مرتبط بوده باشند و تاریخچه تکاملی مشترکی داشته باشند.
منبع:

1400/09/01
23:02:54
5.0 از 5
1012
تگهای خبر: دستگاه , محققان
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ