Go Map نقشه
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف تأكید كرد:

پیشگیری از ورود و استفاده از ماینرهای مستعمل با راه اندازی آزمایشگاه جهاددانشگاهی صنعتی شریف

پیشگیری از ورود و استفاده از ماینرهای مستعمل با راه اندازی آزمایشگاه جهاددانشگاهی صنعتی شریف

به گزارش نقشه رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف در مراسم افتتاح اولین آزمایشگاه تجهیزات استخراج فراورده ‎های پردازشی رمزگذاری شده ارزهای دیجیتالی (ماینرها) اظهار داشت: راه اندازی و افتتاح این آزمایشگاه، از ورود و استفاده از تجهیزات مستعمل و مستهلک به کشور جلوگیری و این فرآیند را استانداردسازی می کند. تجهیزاتی که وارد کشور می شوند و تجهیزاتی که از قبل به کشور وارد شده و در حال استفاده هستند، اگر به درستی ساماندهی شوند، اساسا روی شبکه تأمین و توزیع برق کشور تاثیر خویش را نشان خواهند داد.


به گزارش ایسنا، اولین آزمایشگاه تجهیزات استخراج فراورده ‎های پردازشی رمزگذاری شده ارزهای دیجیتالی (ماینرها) بعنوان اولین و تنها مرجع آزمون معیار مصرف انرژی در ماینرها (تجهیزات استخراج رمزارزها)، در آزمایشگاه سامانه های الکترونیکی و هوشمند مرکز خدمات تخصصی پدافند غیرعامل سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف راه اندازی شد.
در این مراسم، پرویز محمد نژاد، رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، حسن نژاد، معاون مدیرکل طرح و برنامه وزارت صمت، دکتر خدادادی، مجری طرح ارزهای دیجیتالی از وزارت نیرو، دکتر ابراهیم نژاد از وزارت نیرو، دکتر عفت نژاد، معاون مدیرکل نظارت و انتقال برق کشور وزارت نیرو، دکتر علیرضا آخوندی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دکتر سید محمد طباطبایی قمی، رئیس پژوهشکده توسعه تکنولوژی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، حمیدرضا عابدی، مدیر آزمایشگاه سامانه های الکترونیکی و هوشمند مرکز خدمات تخصصی پدافند غیرعامل جهاد دانشگاهی صنعتی شریف حضور داشتند.

آزمایشگاهی برای تایید استاندارد مصرف انرژی ماینرها
دکتر علیرضا آخوندی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف در حاشیه این مراسم در گفتگو با ایسنا، در خصوص لزوم راه اندازی اولین آزمایشگاه تجهیزات استخراج فراورده ‎های پردازشی رمزگذاری شده ارزهای دیجیتالی (ماینرها) اظهار داشت: این آزمایشگاه از ورود تجهیزات مستهلک و اسقاطی کشورهای دیگر به داخل جلوگیری می کند. یکی از اشکالات دراین زمینه، میزان مصرف برق و انرژی تجهیزاتی است که از کشورهای دیگر مانند چین وارد کشور می شوند. این دستگاه ها معمولا پس از اتمام دوره بهره وری، از راه مبادی قانونی و غیرقانونی وارد کشور شده و به کار گرفته می شوند، بدون این که هیچ نظارت و آزمایش کیفیت روی آنها صورت گرفته باشد که پیامد آن مشکلات عدیده ایست که اتفاق افتاده است.
دکتر آخوندی اضافه کرد: اساسا میزان مصرف انرژی در این دستگاه ها (مستهلک و اسقاطی) مشکلاتی را به وجود می آورد. شاید بتوان گفت قطعی برق در تابستان کاملاً به این مورد مربوط نبوده است، اما برپایه گزارش ها، استفاده از این دستگاه ها بطور قطع تأثیر منفی در نمودار مصرف شبکه برق کشور داشته است. راه اندازی و افتتاح این آزمایشگاه، از ورود و استفاده از تجهیزات مستعمل و مستهلک به کشور جلوگیری و این فرآیند را استانداردسازی می کند. تجهیزاتی که وارد کشور می شوند و تجهیزاتی که از قبل به کشور وارد شده و در حال استفاده هستند، اگر به درستی ساماندهی شوند، اساسا روی شبکه تأمین و توزیع برق کشور تاثیر خویش را نشان خواهند داد.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف اشاره کرد: از مجموعه وزارت صمت و وزارت نیرو و مجلس تقاضا و طرح درخواست داشته ایم که به این مورد به صورت یک فرآیند قانونی نگاه کنند و یکی از الزامات ورود ماینرها به کشور، داشتن استانداردهای لازم باشد که این استانداردها توسط مراجع آزمایشگاهی مانند اولین آزمایشگاه استخراج فراورده ‎های پردازشی رمزگذاری شده ارزهای دیجیتالی (ماینرها) سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف مورد ارزیابی قرار می گیرند. این مورد باید به شکل یک اجبار و فرآیند قانونی در کشور صورت پذیرد تا اگر سیاست بر آنست که ماینرها در کشور مورد استفاده قرار بگیرند، از شرایط مناسب و استاندارد بالایی برخوردار باشند.
دکتر آخوندی خاطرنشان کرد: در مورد راستی آزمایی بکارگیری و واردات تجهیزات مناسب و نو با دو مبحث مهم روبرو هستیم؛ یکی بحث دستگاههای مستعملی است که شکل مرتبی به آنها داده شده و بعنوان دستگاههای نو وارد کشور می شوند و دیگری، پروانه بهره برداری که در داخل برای تولید این تجهیزات صادر می شود. بعضاً پیش می آید که دستگاههای مستعمل ظاهرسازی شود و برچسبی از شرکت سازنده داخلی روی آن نصب شده و بعنوان دستگاه نو استفاده گردد. در این خصوص ضروری است که ساز و کار بازدارندگی این مورد پیشبینی شود به صورت مثال ما امکان بازرسی قطعات درونی این ماینرها را از لحاظ نو و یا مستعمل بودن آنها را داریم و این مهم با اجبار قانونی دولت و مراجع ذیربط امکانپذیر است. لازم به ذکر است که ما در این آزمایشگاه گزارش تست بر مبنای استاندارد مورد نظر را به مراجع ذیربط متقاضی می دهیم و تصمیم گیری برای تایید/ رد/ پذیرش موقت، به عهده آنها و مراجع دیگر میباشد.

توجه و پشتیبانی از حرکت های علمی در کشور

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف اضافه کرد: نمایان شدن هر حرکتی در اقتصاد و صنعت کشور، اساسا نیازمند کمک و حمایت همه مسئولین و دولتمردان همچون دولت، مجلس شورای اسلامی و سازمان های مرتبط دارد. برای تجهیز همین آزمایشگاه، از منابع داخلی جهاددانشگاهی استفاده شده است و بطور قطع برای توسعه آن احتیاج به توجه میباشد. مجموعه­ای مانند جهاد دانشگاهی برپایه مسئولیت هایی که خودش درک کرده و بر مبنای فلسفه خود تلاش بر رفع این مشکل در کشور را داشته است حال وظیفه دیگر مراجع مرتبط میباشد که به کمک این نهاد انقلابی و فناور آمده و به رشد و توسعه این گونه فعالیت ها کمک کنند. ازاین رو نیاز است که حتما ظرفیت های قانونی برای پشتیبانی از این نوع اقدامات از نهادهای پژوهشی و فناور مانند جهاددانشگاهی در قوانین، مجلس و دولت دیده شود.
دکتر آخوندی تاکید کرد: هر کشوری که پیشرفت کرده است، برپایه اعتقاد خود به تحقیق، توسعه و فناوری به این پیشرفت دست یافته است؛ یعنی ارزش آنرا به درستی درک کرده است و برپایه سرمایه گذاری در این بخش ها برگشت مناسبی از سرمایه داشته و توسعه پیدا کرده است. ما هم بعنوان یک نهاد علمی و تحقیقاتی و فناور، این توقع و انتظار را داریم که که دولت نگاه ویژه ای به مجموعه هایی مانند جهاددانشگاهی که ارزش افزوده مناسبی برای اقتصاد و صنعت کشور دارند، داشته باشد.
شایان ذکر است، آزمایشگاه سامانه های الکترونیکی و هوشمند مرکز پدافند غیر عامل سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف با دریافت گواهی نامه تایید صلاحیت آزمون معیار مصرف انرژی در ماینرها (تجهیزات استخراج رمز ارزها) از سازمان ملی استاندارد ایران (مرکز ملی تائید صلاحیت ایران)، بعنوان نخستین آزمایشگاه و تنها مرجع آزمون در کشور می باشد که دراین زمینه فعالیت می کند. این اولین گواهینامه ای است که در زمینه تایید استاندارد معیار مصرف انرژی تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتالی (ماینر) از جانب سازمان ملی استاندارد ایران صادر می شود و قبل از این، چنین گواهینامه ای صادر نشده و آزمایشگاهی برای تایید استاندارد مصرف انرژی ماینرها در کشور وجود نداشت.منبع:

1400/07/28
09:59:19
5.0 از 5
4568
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ