Go Map نقشه

سریع ترین کوتوله سفید جهان شناسایی شد

سریع ترین کوتوله سفید جهان شناسایی شد

یک کوتوله سفید به لطف گاز خروجی از ستاره کوتوله قرمز مجاور خود، سریع ترین کوتوله سفیدی است که تاکنون مشاهده شده است و هر ۲۵ ثانیه یک مرتبه به دور خود می چرخد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اگر بتوانیم بر روی این ستاره کوتوله سفید تازه کشف شده فرود بیاییم، یک روز کامل در آن تنها ۲۵ ثانیه طول می کشد.
دانشمندان دانشگاه "وارویک"(Warwick) انگلیس سریع ترین کوتوله سفیدی را که تا به امروز مشاهده شده است، شناسایی کرده اند که هر ۲۵ ثانیه یک مرتبه به دور خود می چرخد.
این ستاره کوتوله که "LAMOST J۰۲۴۰+۱۹۵۲" نام دارد، رکورددار قبلی را که هر ۳۰ ثانیه یک مرتبه به دور خود می چرخد، با پنج ثانیه چرخش سریع تر شکست داد.
ستاره کوتوله سفید "LAMOST J۰۲۴۰+۱۹۵۲" بیشتر از دو بار در هر دقیقه به دور خود می چرخد و بدون در نظر گرفتن ستاره های نوترونی که هسته های فروپاشیده ستاره های عظیم هستند، این کشف سبب می شود تبدیل به سریع ترین ستاره ای شود که تاکنون توسط جامعه علمی مشاهده شده است.
این کشف توسط "اینگرید پلیسولی" منجم دانشگاه "وارویک" و همکارانش بعد از مشاهده یک نور انفجاری حاصل از یک ستاره کوتوله سفید که در نزدیکی یک ستاره کوتوله قرمز قرار دارد، بدست آمد. آنها دریافتند که این انفجار نوری کوتاه هر ۲۴.۹۳ ثانیه یک مرتبه رخ می دهد که دوره چرخش این ستاره کوتوله سفید را آشکار می کند.
به صورت معمول، چرخش یک ستاره کوتوله سفید به دور خود، چند ساعت یا چند روز طول می کشد. با این وجود این ستاره تازه کشف شده که در صورت فلکی "بره" قرار دارد، به خاطر وجود یک ستاره کوتوله قرمز در مجاورت خود و گاز خروجی از آن، با چنین سرعتی حرکت می کند و به دور خود می چرخد.
ستاره های کوتوله سفید یکی از قدیمی ترین اجرام آسمانی قابل مشاهده در جهان هستند و در سالهای اخیر منشاء چندین مشاهده علمی اعجاب انگیز بوده اند. بعنوان مثال، سال قبل ستاره شناسان به ستاره های نوترونی و کوتوله های سفید روی آوردند تا به آنها در اثبات نظریه نسبیت "اینشتین" کمک کنند.
ستاره شناسان دانشگاه "وارویک" همینطور قبلاً مشاهدات صریحی را اثبات نموده اند که ثابت می کند هزاران ستاره کوتوله سفید در کهکشان ما در طول هزاره ها درحال خنک شدن و به تدریج متبلور شدن هستند و خورشید خود ما هم روزی به همین سرنوشت گرفتار خواهد شد. هر چند به احتمال زیاد پیش از این که سرانجام به شکل یک هسته بلوری از اکسیژن و کربن فلزی خنک شود، هر ۲۵ ثانیه به دور خود نخواهد چرخید.


این کشف بدین معناست که بعضی از ستارگان کوتوله سفید میلیاردها سال قبل تر از آنچه قبلا تخمین زده شده بودند، به وجود آمده اند و قدیمی ترینِ آنها امکان دارد تقریباً هم سن خود جهان باشد، بدین مفهوم که کشف اسرار ستارگان کوتوله سفید می تواند اطلاعات زیادی در مورد تاریخ کیهان به ما بیاموزد.
منبع:

1400/07/25
08:44:30
5.0 / 5
402
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ