Go Map نقشه
با سامانه جراحی رباتیك؛

پروسه درمان ستون فقرات در ایران هوشمند شد

پروسه درمان ستون فقرات در ایران هوشمند شد

سامانه جراحی هوشمندی که توسط پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان طراحی شده می تواند در پروسه درمان ستون فقرات نیز به کار برده شود.به گزارش نقشه به نقل از معاونت علمی و فناوری، علیرضا احمدیان مدیرعامل شرکت دانش بنیان سامانه جراحی هوشمند، درباره این سامانه اظهار داشت: سیستم راهبری جراحی هوشمند سامانه ای پیشرفته است که با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شده است و یکی از مهم ترین نیازهای حوزه سلامت کشور را پاسخ می دهد.
وی عنوان کرد: با کمک این سامانه هوشمند، پروسه درمان با کم ترین لطمه ممکن به نتیجه می رسد و ضمن افزایش دقت کاری جراح، پروسه بهبود نیز در اثر جراحات وارد شده کم تر، سرعت می گیرد.
به گفته این فعال فناور، متخصصان زیادی از حوزه های فناوری مختلف در این طرح کلان ملی فناورانه مشارکت داشته اند و از حوزه هایی چون مهندسی پزشکی، بیومکانیک، کامپیوتر، هوش مصنوعی و دیگر فناوری ها به توسعه این محصول کمک کرده اند.
احمدیان بیان کرد: سیستم های راهبری جراحی پیشین برمبنای تصاویر، قبل از عمل مانند سی تی اسکن، ام آر آی و دیگر تصاویر بود که اطلاعاتی را در اختیار جراح قرار می داد. اما این اطلاعات در حین عمل بروزرسانی نمی گردد و نمیتوان تغییرات حین عمل را در آنها مشاهده کرد. در سیستم راهبری جدید، روند تازه ای شروع شده که تصاویر در حین عمل و متناسب با نیاز جراح تهیه شده و برای هدایت ابزار جراح مورد استفاده قرار میگیرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان سامانه جراحی هوشمند، درباره مزیت های این سامانه جدید اظهار داشت: سیستم راهبری جراحی جدید با هدف هدایت ابزار جراح بر روی تصاویر دو بعدی فلوروسکوپی توسعه پیدا کرده است که بدون نیاز به تابش مستمر اشعه، امکان مشاهده لحظه به لحظه موقعیت ابزار بر روی تصاویر را فراهم ساخته است و درحقیقت عملکرد آنرا به یک سیستم فلوروسکوپی مجازی می توان تشبیه کرد.
به گفته این فعال فناور، طیف وسیعی از عمل های ارتوپدی که قبل از این به کمک تصاویر سی آرم هدایت می شدند، می توانند از مزایای این سیستم بهرهمند شوند. همین طور استفاده از این سیستم می تواند با کاهش لطمه به بافت های بیمار، تکنیک های بسته جراحی را گسترش دهد.
احمدیان اظهار داشت: طبق آمار انتشار یافته از طرف وزارت بهداشت، هم اکنون در حدود ۲۳۰۰ جراح ارتوپد در کشور فعال می باشند و نزدیک به ۴۰۰ دستگاهC-arm در بخش های ارتوپدی کشور وجود دارد. سامانه راهبری مبتنی بر فلوروسکپی می تواند بعنوان مکمل سیستم تصویربرداری، نقش مهمی در کاهش اشعه دریافتی تیم جراحی و بیمار داشته و همین طور زمان عمل را کوتاه تر کند.
وی افزود: نمونه ایران ساخت در حالی با کیفیتی هم پای نمونه خارجی تولید و عرضه می شود که واردات این محصول ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار هزینه دارد. با تولید این محصول دانش بنیان سالانه بیش از یک میلیون دلار صرفه جویی ارزی محقق خواهد شد و با ایجاد زمینه های صادراتی، روند ارزآوری و رونق اشتغال نیز رشدی چشم گیر خواهد داشت.

1400/06/08
21:23:57
5.0 از 5
814
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ