Go Map نقشه

۱۰۰ روز استقامت در مریخ

۱۰۰ روز استقامت در مریخ

به گزارش نقشه ناسا به تازگی در حساب کاربری مریخ نورد ˮاستقامتˮ در توییتر یک تصویر متحرک منتشر نمود و درباره فعالیتهای این مریخ نورد از زمان فرود بر سیاره سرخ نوشت.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، مریخ نورد "استقامت"(preserverance) که اندازه ای مشابه یک خودرو دارد و پیشرفته ترین رباتی است که تابحال به سیاره ی سرخ فرستاده شده بعد از هفت دقیقه ترس و اضطراب در تاریخ ۱۸ فوریه ساعت چهار بعدازظهر به وقت منطقه ی زمانی شرقی و ۲۱ گرینویچ(۰۰: ۳۰ صبح ایران) به آرامی در دهانه ی ۴۵ کیلومتری جزرو فرود آمد.
ناسا روز گذشته با انتشار یک تصویر متحرک درباره مریخ نورد استقامت نوشت:
۱۰۰ روز( روز مریخی) در مریخ و احساس مفید بودن
همه دوربین ها و ابزارها را آزمایش کرده است
بیشتر از ۷۵ هزار تصویر ارسالی
استقرار بالگرد مریخی نبوغ و پروازهای آن
صداهای ضبط شده از سیاره مریخ
استخراج اکسیژن از جو
سفر به نخستین منطقه اکتشافی خود در جنوب مریخ
هدف اصلی مریخ نورد "استقامت" که پیش تر "مارس ۲۰۲۰ " نامیده می شد و توسط موشک "اطلس۵" به مریخ فرستاده شد، بررسی حیات میکروسکوپی در مریخ است.
"استقامت" بعد از گذراندن "۷ دقیقه وحشت" با سرعت ۱۲ هزار مایل در ساعت(۱۹۳۱۲ کیلومتر) از اتمسفر مریخ گذشت و بر روی سیاره سرخ فرود آمد. این عملیات، از آن جا که منطقه ی فرود در دهانه "جزرو" با سنگ های ناهموار و موانع پر شده بود و هزاران کد نیاز بود تا این مریخ نورد بتواند بدون دخالت انسان این مأموریت پیچیده را به اتمام برساند، عملیات سختی بود.
مونتاژ نهایی و آزمایش مریخ نورد "استقامت" ناسا در مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام شد و در آخرین مراحل، چرخ های آن و چتر نجات آن نصب شدند.
دلیل طراحی نزدیک این مریخ نورد به "مریخ نورد کنجکاوی" کاهش خطر شکست مأموریت و صرفه جویی در بودجه و زمان توسعه آن بود.
شش چرخ "استقامت" با عرض و قطر ۵۲٫۵ سانتیمتر، از جنس آلومینیوم، ضخیم تر و بادوام تر از چرخ های مریخ نورد "کنجکاوی" هستند.
بخش نهایی سیستم مریخ نورد "استقامت" از هفت موتور تشکیل شده که قسمت های گوناگونی همچون یک بازوی رباتیک را شامل می شوند. کار این بازوی رباتیک، جمع آوری نمونه های مورد نظر از سطح مریخ و گذاشتن آنها در یک قوطی است تا برای انتقال به زمین آماده شوند.
مجموعه ای از تجهیزات علمی مانند رادار زمین نفوذ، طیف سنج جهت بررسی ترکیبات خاک، چندین دوربین برای ثبت تصاویر پانوراما و کلوزآپ از سطح مریخ و ابزاری برای تولید اکسیژن از دی اکسید کربن همراه "استقامت" است. همه این تجهیزات به این علت طراحی شده اند که اکتشافات آینده هم توسط ربات و هم توسط انسان، ساده تر و کارآمدتر صورت بگیرد.
این مأموریت، دو هدف دارد. اولین هدف، بررسی های علمی برای درک محیط مریخ در گذشته و حال و همینطور قابل سکونت بودن آن است. دلیل دوم هم جمع آوری نمونه هایی از خاک مریخ برای آوردن به زمین است. مأموریت دیگری که برای سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی شده است، مقرر است لوله های آزمایشی جمع آوری شده توسط مریخ نورد "استقامت" را به زمین بازگرداند تا مورد بررسی جامع تر قرار بگیرند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/03/12
12:12:53
5.0 از 5
1209
تگهای خبر: خودرو , سفر , طراحی
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
GoMap گو کپ