Go Map نقشه

خالكوبی موقت هوشمندی كه می درخشد

خالكوبی موقت هوشمندی كه می درخشد

نقشه: دانشمندان از دانشگاه کالج لندن و موسسه ی فناوری ایتالیا یک خالکوبی موقت ساخته اند که از فناوری تولید نور تلویزیون ها و تلفن های هوشمند در آن استفاده شده که راه را برای نسل جدیدی از خالکوبی های هوشمند با کاربردهای مختلف باز می کند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این فناوری که در آن "دیود نورگسیل ارگانیک"(OLEDs) استفاده شده مانند تتوهای موقت معمولی بر روی بدن خالکوبی می شود. این دیودها روی یک کاغذ تتوی معمولی قرار می گیرد و به وسیله ی مرطوب کردن به پوست منتقل شده و می چسبد.
محققان که این روند را در مقاله ای در مجله ی "Advanced Electronic Materials" توصیف کرده اند می گویند: این فناوری می تواند با سایر خالکوبی های الکترونیکی دیگر ترکیب شده و بطور مثال هنگامی که ورزشکاری گرفتار کم آبی شده و یا باید برای پیشگیری از آفتاب سوختگی از نور خورشید دور بماند آغاز به درخشیدن کند. همین طور این تتوها می توانند روی بسته بندی میوه ها قرار گیرند تا زمانی که تاریخ انقضای محصول گذشته یا نزدیک است اعلام کند یا بعنوان تتوی درخشان در عرصه ی مد استفاده گردد.
پروفسور فرانکو کاسیالی(Franco Cacialli)، نویسنده ی اصلی مقاله می گوید: این نوع تتوی دیود دار که برای نخستین بار تولید کرده ایم می تواند در مقیاس زیاد و با قیمت ارزان ساخته شود. این تتوها در عرصه ی پزشکی می توانند هنگامی که تغییری در شرایط بیمار بوجود آمد آغاز به درخشیدن کنند و یا با روش های درمانی حساس به نور ترکیب شوند و سلول های سرطانی را مورد هدف قرار دهند.
اثبات این مطالعه مرحله ی اول است و بعد از آن چالش های دیگری در آینده در پیش داریم همچون قرار دادن دیودها در محفظه ای برای پیشگیری از تخریب آنها در اثر برخورد با هوا و همین طور افزودن باتری و ابرخازن به این دستگاه.


این دستگاه بطور کلی ۲.۳ میکرومتر ضخامت دارد(کمتر از یک چهارصدم میلی متر) چیزی حدود یک سوم طول یک گلبول قرمز و از یک پلیمر الکترولومینسنت(electroluminescent) در بین چند الکترود تشکیل شده است. این پلیمر در هنگام اعمال جریان الکتریکی می درخشد. یک لایه عایق نیز بین الکترودها و کاغذ تتو قرار دارد.
این پلیمر ساطع کننده ی نور ۷۶ نانومتر ضخامت دارد(یک نانومتر یک میلیون برابر کوچک تر از میلی متر است) این پلیمر با استفاده از روش "پوشش دورانی" ساخته شده است. در این روش پلیمر بر روی یک زیرلایه قرار می گیرد و با سرعت زیاد می چرخد تا سطحی بسیار نازک و یکنواخت ایجاد شود.
محققان بعد از تولید تتوی دیود داری که نور سبز منتشر می کرد، آنرا بر روی شیشه، بطری پلاستیکی، پرتقال و یک کاغذ بسته بندی نصب کردند.
پروفسور ویرجیلیو ماتولی(Virgilio Mattoli)، محقق ارشد از موسسه ی فناوری ایتالیا می گوید: تتوهای الکترونیکی به سرعت در حال رشد هستند. ما پیش از این در موسسه ی فناوری ایتالیا الکترودهایی تولید کرده ایم که بر روی پوست افراد قرار می گیرد و از آنها برای آزمایش های تشخیصی مثل گرفتن نوار قلب استفاده می شود. مزیت این فناوری ارزان بودن آن، استفاده راحت و قابلیت جدا کردن آن با شسشتو با آب و صابون است.
دیود نورگسیل ارگانیک نخستین بار ۲۰ سال پیش در تلوزیون های تخت مورد استفاده قرار گرفتند. از دیگر مزایای این فناوری انعطاف پذیری آن و قابلیت استفاده در سطوح دارای انحنا است و آنها را می توان از حلال های مایع تولید کرد که این به معنای امکان پرینت آنها و هزینه ی پایین تولید است.
منبع:

1399/12/09
22:37:35
0.0 از 5
1418
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ