Go Map نقشه
در پاسخ به سوال رضا انصاری

غلامی: ماهیانه به هر دانشجوی دكترا ۷۰۰ هزار تومان وام داده می شود

غلامی: ماهیانه به هر دانشجوی دكترا ۷۰۰ هزار تومان وام داده می شود

نقشه: وزیر علوم با اشاره به اینكه ماهیانه به هر دانشجوی دكترا ۷۰۰ هزار تومان وام داده می شود اظهار داشت كه ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای عرضه تسهیلات در بخش رفاهی به دانشجویان دكترا در سال ۹۷ در نظر گرفته شد.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، منصور غلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس در پاسخ به سوال رضا انصاری نماینده داراب درباره برنامه های این وزارتخانه برای ساماندهی دانشجویان دوره دكترا اظهار داشت: دانشجویان دكترا در زمان تحصیل در اختیار دانشگاه ها و دانشگاه ها هم در خدمت آنها هستند؛ تلاش ما عرضه تسهیلات مطلوب در بخش رفاهی همچون تأمین خوابگاه و هزینه های زندگی است كه تلاشمان تقویت سال به سال آن در برنامه ریزی هاست.
وی با اشاره به اینكه ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان به دانشجویان دكترا برای تأمین هزینه های زندگی وام داده می شود، اظهار داشت: پنج سال قبل ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار برای هزینه های رفاهی دانشجویان همچون تأمین خوابگاه و هزینه های زندگی اختصاص یافته بود كه این میزان در سال ۹۷ به ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت.
وزیر علوم افزود: ۲۱ نوع وام مختلف برای دانشجویان همچون وام ضروری سه میلیون تومانی برای دانشجویان دكترا، وام ودیعه مسكن و وام هایی برای تأمین هزینه زندگی آنها در نظر گرفته شده است. همینطور برای دانشجویان دكتری و دامپزشكی هزینه در دوره انترنی پرداخت می شود اینها همه نشان از عزم ما برای پشتیبانی از این دانشجویان دارد.
وی با اشاره به اختصاص وام های دوره دكترا در صندوق رفاه دانشجویان اظهار داشت: ۲۲۰ میلیارد تومان برای دانشجویان دكتری در نظر گرفته شد تا بتوانیم وام ماهانه ۷۰۰ هزار تومان بدهیم. همینطور وام ضروری و ودیعه مسكن هم بر مبنای وسعت و گرانی مسكن در هر شهر از ۹ تا ۱۵ میلیون تومان به دانشجویان دكترا داده می شود. بازپس گیری مبلغ وام هم دو سال بعد از اتمام تحصیلات است.
به قول غلامی، برای دانشجویان نخبه ۲۵ میلیون تومان بعنوان ودیعه مسكن پرداخت می شود؛ مبلغی كه با عنایت به شرایط امروز جامعه امكان دارد برای دانشجویان متأهل كم باشد كه ما از مجلس درخواست توجه به این موارد در بودجه ۹۸ را داریم.
وی اظهار داشت كه در ارتباط با آموزش دانشجویان برنامه ریزی ها برای تأثیرگذاری بیشتر در جامعه است، برای نمونه سرفصل دروس دوره دكتری مورد بازبینی جدی قرار گرفته و حتی برخی رشته هایی كه زمینه اشتغال برای آنها در بیرون از دانشگاه وجود نداشت، كم یا حذف شده اند.
غلامی با اشاره به برنامه های وزارت علوم برای توسعه اشتغال مبتنی بر فناوری اظهار نمود: مراكز رشدی در دانشگاه ها در كنار پارك های علم و فناوری در وزارت علوم تعریف شده كه هم اكنون بالغ بر ۱۹۰ مركز رشد علم و فناوری مربوط به رشته های فنی و كشاورزی وجود دارد، همینطور ۴۳ پارك علم و فناوری هم در این حوزه پیش بینی شده است؛ در دل این مراكز شركت های دانش بنیان به وجود می آیند عموم افراد فعال در این مراكز دارای تحصیلات تكمیلی و دكتری هستند. این بخش فقط یك پنجم بودجه ای كه برای حوزه های اشتغال در سایر امور هزینه می شود را نیاز دارد.
وزیر علوم در انتها اظهار داشت كه طرح سربازی دانشجویان فارغ التحصیل دكتری و ارشد در صنعت را با ستاد كل نیروهای مسلح هماهنگ كردیم كه دو سال سربازی را در صنعت باشند كه در این شرایط زمینه اثرگذاری آنها بیشتر می شود.1397/11/16
15:58:32
5.0 از 5
4575
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
GoMap گو کپ