Go Map نقشه
به همت دانشگاه علامه طباطبائی؛

پنجمین همایش بین المللی اربعین

پنجمین همایش بین المللی اربعین

نقشه: پنجمین همایش بین المللی اربعین به همت دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری سازمان ها و نهادهای دیگر، 14 شهریورماه 1401 انجام می شود.به گزارش نقشه به نقل از ایسنا، دکتر عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: پنجمین همایش بین المللی اربعین با تجربه چهار همایش قبلی که با همکاری سازمان ها و نهادهای دیگر توسط دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد با اهتمام دانشمندان جهان اسلام که از مناظر مختلف از اربعین سیراب شده اند، ۱۴ شهریور اولین سال قرن پانزدهم هجری شمسی برگزار می گردد.

وی اضافه کرد: تأمل عالمانه همه علاقه مندان دانشگاهی در این آیین آینده ساز نقش مهمی در ساختن جامعه طیبه خواهد داشت. امید داریم که هر قدمی که برای تبیین مجاهدانه اربعین برمی داریم علاوه بر روشنگری برای اهالی علم و دانش و دانشجویان، باقیات و صالحاتی باشد برای نویسندگان و میراثی باشد که دست مایه آیندگان برای ساختن تجددی دیگر باشد.

رییس دانشگاه علامه طباطبائی یکی از برنامه های این دانشگاه بطور ویژه برای اربعین را برگزاری پنجمین دوره همایش بین المللی اربعین حسینی ذکر کرد و خاطرنشان کرد: کمیته های این همایش یک روزه تشکیل و فراخوان ارسال مقالات به دبیرخانه آن اعلام شده است.

معتمدی عنوان اصلی این همایش را اربعین؛ جامعه نوین جهانی و تحولات فراملی اعلام نمود و خاطرنشان کرد: اربعین؛ سبک زندگی، فراملی شدن و تحولات جهان اسلام، اربعین و هویت، اربعین پاسخی به نیازهای معنوی، روانی و تربیتی، اربعین؛ فرهنگ، هنر و رسانه، اربعین؛ گروه ها و سرمایه اجتماعی، لطمه شناسی اربعین، حوزه های علوم انسانی و اربعین، اربعین و نیازهای معنوی، روانی و تربیتی از محورهای اصلی این همایش بین المللی است. سایت این همایش به آدرس https: //arbaeen.atu.ac.ir در دسترس می باشد.

وی خاطرنشان کرد: این همایش از سال ۱۳۹۵ هرساله توسط این دانشگاه برگزار و امسال نیز با مدیریت دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه برگزار می شود. تا پیش از کرونا چهار دوره آن برگزار شده که پنجمین دوره آن با ۲ سال وقفه به علت انتشار کرونا در کشور شهریورماه امسال برگزار می گردد. چهارمین همایش بین المللی اربعین دانشگاه علامه طباطبائی در مهر سال ۱۳۹۹ مصادف با ایام اربعین حسینی برگزار گردید.

معتمدی تصریح کرد: همایش بین المللی اربعین فرصتی است برای تمام صاحبان اندیشه و خصوصاً کسانی که در مورد این رویداد تحقیقاتی انجام داده اند تا ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، معنوی و دینی این رویداد با عظمت را تشریح کنند. اربعین ظرفیت وحدت بخشی به تمامی انسان های آزاده دنیا را با هر دین و مسلک دارد، اربعین تجلی اخلاص یک امت را برای بزرگداشت ارزش های والای انسانی به نمایش می گذارد.

رییس دانشگاه علامه طباطبائی همین طور اظهار داشت: اربعین احترام به شخصیت امام بزرگواری است که تمام سرمایه های مادی و جان و مال خود و فرزندانش را فدا کرد تا پرچم مبارزه با ظلم همیشه برافراشته باقی بماند و حقیقت اسلام برای همه بشریت روشن شود.

معتمدی اضافه کرد: دانشگاه علامه طباطبائی در کنار برگزاری این همایش بین المللی، تسهیلاتی را برای حضور در پیاده وی اربعین جهت دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه فراهم نموده است تا آنها بتوانند در خلق این حماسه بزرگ، نقش آفرینی کنند و از برکات حضور در زیارت اربعین امام حسین (ع) بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه هر ساله هزینه سفر به کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه جهت شرکت در این مراسم بزرگ پرداخت می شود، خاطرنشان کرد: امسال هزینه سفر هم در نظر گرفته شده است تا همکارانی که مایل به سفر اربعین هستند، بتوانند از آن استفاده کنند. بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی برای حضور دانشجویان علاقه مند برنامه ریزی هایی انجام داده و با اعطای کمک مالی به داوطلبان امکان حضور دانشجویان راز در این رویداد بی نظیر فراهم نموده است.

پیاده روی اربعین بزرگ ترین پیاده روی و گردهمایی عمومی سالانه در جهان است. این مراسم شامل حرکت شمار زیادی از علاقه مندان اباعبدالله حسین (ع) از اطراف مرزهای عراق به سمت شهر کربلای معلی است. این مراسم در ۲ سال اخیر به علت همه گیری کرونا و موافقت نکردن مقام های ارشد عراق برگزار نشد. امسال ۲۶ شهریورماه روز اربعین حسینی است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی، حجت الاسلام و المسلمین مهدی فاطمی پور معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها پیش از این از ارائه خدمات به دانشجویان در راهپیمایی اربعین حسینی در قالب تسهیل برای تردد رایگان و دریافت مجوز خروج آگاهی داد و اضافه کرد: این نهاد ظرفیت پشتیبانی از ۲۵۰ هزار دانشجو همچون دانشجویان خارجی جهت شرکت در این مراسم معنوی را دارد.منبع:

1401/05/20
12:34:46
5.0 از 5
426
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ