Go Map نقشه

اخطار کارشناسان نسبت به وقوع احتمالی جنگ در فضا

اخطار کارشناسان نسبت به وقوع احتمالی جنگ در فضا

به گزارش نقشه، به نقل از کارشناسان نظامی، جنگ در فضا اثرات مخربی خواهد داشت و بعد از وقوع چنین اتفاقی زندگی دیگر شباهتی به آن چه می شناسیم نخواهد داشت.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، هیئت حاضر در کنفرانس فضایی می گویند که حمله به ماهواره ها می تواند سامانه موقعیت یاب جهانی(GPS)، سیستم های بانکی و شبکه های برق را از بین ببرد و بر عملیات های نظامی تأثیر بگذارد.
فرماندهان فضایی اخطار دادند که اگر جنگی فضایی سبب نابودی ماهواره هایی که جهان حالا به آنها متکی است، شود دیگر «زندگی آن طور که ما می شناسیم» نخواهد ماند و چین و روسیه نشان داده اند که قادر به انجام این کار هستند.
رهبران نظامی ارشد ایالات متحده آمریکا و کانادا جهت شرکت در کنفرانس بنیاد سیاست های استراتژیک استرالیا در مورد فضا بعنوان مرز جدیدی در تجارت، صنعت، رقابت و جنگ در سیدنی دور هم جمع شده اند. آنها در مورد اهمیت همکاری با متحدان همچون استرالیا برای مقابله با تهدیدات ناشی از جنگ فضایی بحث کرده اند.
سپهبد نینا آرماگنو(Nina Armagno)، مدیر ستاد نیروی فضایی ایالات متحده می گوید که نابودی یکی از ماهواره های روسیه پارسال یک "نمایش خیره کننده" بود. او اضافه کرد: ما آنرا بعنوان یک پیام و قدرت نمایی تفسیر می نماییم.
وی افزود: چین آشکارا قدرت نمایی خود در فضا را مستند و توصیف می کند. وی در پاسخ به این سؤال که پایان این بازی چه خواهد بود، اظهار داشت: زندگی دیگر آن طور که می شناسیم نخواهد بود.
آنها اذعان داشتند که حملات به ماهواره ها می تواند سیستم های موقعیت یاب جهانی، سیستم های بانکی، شبکه های برق، ارتباطات نخستین پاسخ دهنده ها را از بین ببرد و بر عملیات های نظامی اثر بگذارد.
آرماگنو اظهار داشت: من نمی خواهم دراماتیک صحبت کنم. جنگ در فضا چگونه است؟ ما احتمالا آنرا با چشم غیرمسلح نخواهیم دید، اما اساسا عواقب آنرا از لحظه آغاز احساس خواهیم کرد.
وی همینطور تخریب یکی از ماهواره های چین در سال ۲۰۰۷ را تکان دهنده، غیرمسئولانه و عمدی توصیف کرد. ایالات متحده همینطور در مورد موقعیتی پارسال نگران بود که در آن یک ماهواره چینی ماهواره دیگری را از مدار خارج کرد.
سرتیپ مایکل آدامسون(Michael Adamson)، فرمانده سه بخش فضایی کانادا اظهار داشت که برنامه فضایی خود روسیه درحال تزلزل است و این مورد وابستگی روسیه را به زیرساخت های فضایی کمتر می کند. وی افزود که این به نوبه خود سبب می شود که روسیه دسترسی به فضا را از بین ببرد، چونکه این کشور چیز زیادی برای از دست دادن نخواهد داشت.
از راه دو روش، حمله به ماهواره ها می تواند شبکه های ارتباطی را از بین ببرد. یکی از آنها حمله مستقیم است که با استفاده از موشک های ضد ماهواره یا ارسال امواج پارازیت صورت می گیرد. مورد دیگر زباله های بوجود آمده بوسیله ی یک ماهواره از بین رفته است. آرماگنو اظهار داشت که ایالات متحده همچنان درحال ردیابی ۶۰۰ قطعه زباله ای است که از "نمایش سال ۲۰۰۷" چین در فضا پراکنده شد.
تنها یک قطعه کوچک زباله فضایی می تواند به فضاپیماهایی مانند ایستگاه فضایی بین المللی صدمه جدی وارد کند. این ایستگاه برای اجتناب از زباله های فضایی مانورهای مختلفی انجام می دهد. فعالیت روسیه هم ۱۵۰۰ قطعه زباله ایجاد کرد که جان فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی را تهدید می کرد.
آرماگنو می گوید که ایالات متحده و متحدانش، همچون استرالیا، باید برای انعطاف پذیری بیشتر فضا با یکدیگر همکاری کنند. این همکاری شامل ساخت ماهواره های چالاک تر و کوچک تر برای جایگزینی ماهواره هایی است که نابود می شوند. او اظهار داشت که استرالیا درحال توسعه برخی از این ماهواره ها و کسب توانایی پرتاب آنها به مدار است.
او اضافه کرد: نه به این خاطر که بحث فضا در بین است. این کار واقعاً برای کشورهای همفکر صورت می گیرد تا اطمینان حاصل کنند که فضا برای کشورهای دارای فضانورد آزاد است. همه ما در این ارزش ها مشترک هستیم.
نیکلاس هوگان(Nicholas Hogan)، مدیرکل فرماندهی فضایی دفاعی استرالیا، در این کنفرانس در مورد توانایی چین در «سبقت گرفتن» از استرالیا صحبت کرد.
او اظهار داشت: بنابراین است که ما(استرالیا، ایالات متحده و کانادا) با هم کار می نماییم.
هوگان استفاده از فناوری ضد ماهواره ای را یک مشکل "شرورانه" خواند و اظهار داشت: اگر کسی کاری را در یک محدوده زمینی، هوایی یا دریایی انجام دهد که تاثیر ماندگاری بیشتر از یک دهه بر روی این منطقه داشته باشد، هیچ کس از او دفاع نخواهد کرد.
اما در فضا، هیچ قانون، قاعده و هنجاری وجود ندارد و این منطقه ای است که ما خویش را در آن می یابیم. این یکی از آن مشکلات شرورانه است.
منبع:

1401/09/10
13:33:21
5.0 از 5
293
تگهای خبر: GPS , بین المللی , ردیاب , فناوری
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
GoMap گو کپ