Go Map نقشه
سخنگوی دولت عنوان كرد؛

ترس دشمن از دغدغه نخبگان نسبت به مشکلات کشور

ترس دشمن از دغدغه نخبگان نسبت به مشکلات کشور

به گزارش نقشه، سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دشمن از اندیشیدن نخبگان و دغدغه مندی آنان نسبت به مسائل کشور ترس دارد، اظهار داشت: کلید حل مشکلات کشور، گفت وگوی نخبگانی، استدلال و مباحثه است.به گزارش نقشه به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم اندیشی و تبادل نظر تعدادی از نخبگان و مستعدان برتر کشور با سخنگوی دولت و مسؤلان بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید.
در این نشست علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ضمن اشاره به ضرورت نهادینه شدن فرهنگ گفتگو در جامعه، اظهار داشت: بعنوان سخنگوی دولت تنها زمانی می توانم سخنگوی بهتری باشم که در وهله اول شنونده بهتری باشم. دولتمردان هر چه شنونده بهتری باشند، بهتر می توانند رسالت های خویش را انجام دهند. برگزاری این نشست نوعی احترام به گفتن شنیدن و مباحثه است.
بهادری جهرمی افزود: تا وقتی که این فرهنگ بین حاکمیت و نظام نخبگان زنده است، حتما آینده از آن ماست و میتوان به اصلاح همه نقصان ها و نقایص در کشور و جامعه امیدوار بود.
سخنگوی دولت افزود: دشمن از اندیشیدن نخبگان و دغدغه مندی آنان نسبت به مسائل کشور ترس دارد چونکه به خوبی می داند کلید حل مشکلات کشور در دست نخبگان است و در جنگ اراده ها اساسا اراده نخبگان کشور پیروز خواهد شد. دشمن به خوبی از نزدیک توان و استعداد نخبگان غیرمقیم کشور را می بیند و از دور هم اثر نخبگان مقیم را به خوبی لمس می کند و به خوبی می داند تنها اگر بتواند جامعه دانشگاهی را از مسیر توسعه کشور خارج کند، به هدف خود دست می یابد.
جامعه دانشگاهی ایران در زمره جامعه نخبگان قرار می گیرند
وی با اشاره به اینکه غالب جامعه دانشگاهی ایران در زمره جامعه نخبگان قرار می گیرند، عنوان کرد: دشمن به خوبی می داند اگر جامعه جوانان دانشگاهی ایران و جامعه نخبگان ایرانی به مشکلات و مسائل داخلی فکر کنند و توان و انرژی خویش را برای حل آنها به کار بگیرند، اساسا چاره را هم با تاکید بر ظرفیت های داخلی خواهند یافت و این توهم که کلید حل مشکلات کشور در خارج از کشور است، از بین خواهد رفت و در نتیجه نمی توانند توهم را گسترش دهند.
سخنگوی دولت تاکید کرد: اگر در کشور روی برخی مشکلات و گلایه ها، آشوب ایجاد می شود به این علت است که می خواهند صدای اعتراض به مشکلات واقعی شنیده نشود تا مبادا توجه نخبگان به مشکلات واقعی جلب و برای حل آنها دست به کار شوند. در واقع آشوب ها سبب می شود صدای اعتراض های واقعی و به حق شنیده نشود چونکه صدای اعتراض در محیط مسالمت آمیز و محیط نخبگانی و در فضای گفتگو و مباحثه شنیده می شود.
بهادری جهرمی بیان داشت: کشور ما در دوره های پادشاهی در ۳۰۰ سال گذشته در تمام شاخصهای توسعه عقب مانده بود. این عقب ماندگی به نسبت تمدن ایرانی اسلامی و استعدادهای موجود در کشور بسیار زیاد بود؛ اما در سالهای پس از انقلاب تا امروز، کشور در حوزه های مختلف رشد داشته است که کتاب صعود چهل ساله یکی از منابع موجود برای اثبات این ادعاست که تمام موضوعات مطرح شده در آن به استناد منابع خارجی است.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در شاخصهای مختلف شامل حقوق بانوان، رفاه عمومی، تکنولوژی، علم، اقتصاد و دیگر حوزه ها، جمهوری اسلامی به شکل جهشی رشد داشته ولی در ده سال گذشته مشکلات بسیاری برای کشور به وجود آمد که رشد مذکور را متوقف کرد. این مدت رشد اقتصادی کشور تقریبا صفر بود که نشان داده است در حوزه اقتصاد، در دوره قبل کشور در جا زده است. رشد اقتصادی صفر یعنی اشتغال و طرح صنعتی اجرا نشده است؛ همزمان تورم های بالایی داشتیم و هزینه ها بالا رفت اما سرانه درآمد بالا نرفت؛ این یعنی سفره مردم کوچک شد. مردم در ۱۰ سال قبل به معنای واقعی سختی کشیدند.
وی افزود: دولت سیزدهم هم به معنای واقعی این سختی را درک کرده اما اعتقاد دارد حل مشکلات موجود کشور در گرو میز مذاکرات برجام و مذاکره با کشورهای غربی نیست بلکه مشکلات کشور تنها با اتکا به اراده جوانان کشور و اعتماد به آنان حل می شود؛ البته این به معنای ترک کردن میز مذاکره نیست چونکه کشور در تمام این سال ها مورد ظلم واقع شده و برای احقاق حق نبایستی در مقابل دشمنان کوتاه بیاید، بنابراین همزمان با مذاکرات، اعتقاد دارد حلال اصلی مشکلات کشور به جای میز برجام، میز نخبگان است.
کشور در راه رشد
بهادری جهرمی تاکید کرد: دشمن به خوبی کشور را رصد می کند، چون خیلی از تله های موجود را خود آنان طراحی کردند و خیلی از مسیرها را خودشان بوجود آورده اند، گرچه در این بین نمی توان از کوتاهی برخی در گذشته هم به سادگی گذشت. آمریکا در یک سال قبل به خوبی متوجه شده کشور در راه رشد قرار گرفته و بنابراین است که تمام قد وارد عرصه شده و همه کشورها را با هم همراه می کند و همه ظرفیت های رسانه ای خویش را کاملاً عیان به کار می گیرد و شفاف اظهارنظر رسمی می کند و تلاش می کند بر موج اعتراضات و خواسته ها و مطالبات بر حق مردم سوار شوند تا بتوانند این حرکت رو به جلو را متوقف کنند. آنان به خوبی می دانند مشکلات بزودی یک به یک حل می شوند و سرمایه اجتماعی و رضایتمندی اجتماعی افزایش پیدا خواهد نمود.
سخنگوی دولت عنوان کرد: رشد اقتصادی در یک سال و چند ماه اخیر نزدیک ۵ درصد بوده است اما به علت وجود تورم ۴۰ درصدی، آثار این رشد در سفره مردم دیده نمی شود چون هنوز تورم کشور به صفر نرسیده است. کشور چهار سال تورم چند ده درصدی داشت و این خیلی از ظرفیت ها را تحت تاثیر قرار داد؛ البته این عدد حاصل اعتماد به دشمن و اعتماد به کشورهای غربی برای حل مشکلات است. این اعتماد نتیجه ای جز از کار افتادن چرخ های صنعت، افزایش تورم و درجا زدن اقتصاد کشور نداشت. در چنین شرایطی اقتصاد کشور به بیماری سختی گرفتار شده بود.
هندسه قدرت در منطقه درحال اصلاح شدن است
بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: در حوزه های اقتصادی هم دولت تغییر نگاههای بسیاری داشت که نتایج مثبتی هم به ارمغان آورد. یکی از آنها توسعه صادرات با کشورهای همسایه و خارج کردن حجم تجارت از محدوده چند کشور خاص بود. این مهم تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی مثبت در همین مدت اخیر داشت. تجارت خارجی با کشورهای همسایه به صورت میانگین بالای ۲.۵ برابر شده که این عدد در بعضی از موارد به بالای ۵ برابر هم می رسد؛ این یعنی هندسه قدرت در منطقه درحال اصلاح شدن است.
وی تاکید کرد: در واقع کشورهای منطقه (عضو شانگهای) به جای آن که نیازهای خویش را با استفاده از توان کشورهای غربی جبران کنند، تلاش دارند در سایه تعامل با یکدیگر و تجارت درون منطقه ای، نیازهای خویش را تأمین کنند. در جنگ اخیر در اکراین حوزه انرژی تحت تأثیر قرار گرفت که همین مبحث به خوبی نشان دهنده ظرفیت بالای اقتصادی در منطقه شانگهای است. از طرفی این یعنی طبق معادلات جدید، غرب نمی تواند قدرت خویش را در منطقه حفظ کند. با این رویکرد جوان ایرانی نه تنها در جامعه ایرانی بلکه در معادلات هندسه قدرت در جهان هم تأثیرگذار خواهد بود و این مطلوب کشورهای غربی نیست چون می دانند این تأثیرگذاری چند دهه ادامه خواهد یافت. هم اکنون هم کشور در زمان استراتژیکی قرار دارد و بنابراین باید هوشمندانه عمل کرد چون در یک نقطه عطف قرار داریم.
گفت وگوی نخبگانی؛ کلید حل مشکلات کشور
سخنگوی دولت بیان داشت: کلید حل مشکلات کشور، گفت وگوی نخبگانی، استدلال، مباحثه و در نهایت جمع بندی برای رسیدن به نظر نهایی است. اقتضای نظم اجتماعی و اداره امور مبتنی بر نظر اکثریت و عقل جمعی این است که به نظر نهایی احترام گذاشته شود گرچه اگر نقد کارشناسی هم وارد باشد باید با کار کارشناسی بیشتر و مباحثه مجدد، روند اصلاح گردد. علاوه بر آن، باید نقاط ضعف با کار کارشناسی دقیق پیدا شود و بعد برای تبدیل آنها به نقاط قوت و یا رفع نقصان ها اقدام علمی صورت گیرد.
وی در ادامه اظهار داشت: قانون باید برای همه به صورت یکسان و عادلانه اجرا شود. مطالبه از مسئولین، حق همه مردم بخصوص جامعه نخبگانی است. این مطالبه باید در قالب قانون به صورت فراگیر در کشور نهادینه شود؛ البته قانون زمانی یکسان خواهد بود که همه مردم در مقابل آن برابر باشند. در واقع نباید در جامعه بخشی از افراد احساس برتری نسبت به دیگران داشته باشند و یا حصاری در اطراف آنان وجود داشته باشد.
بهادری جهرمی ضمن اشاره به این که کشور باید خویش را برای جهش در گام دوم انقلاب آماده کند؛ موضوعی که به قول مقام معظم رهبری بار اصلی آنرا باید جوانان نخبه دوش بکشند، افزود: خاصیت گفتگو در نزدیک شدن اذهان و ایده ها به یکدیگر است؛ هر اندازه جامعه به گفتگو اهمیت بیشتری بدهد، به همان اندازه می تواند با هزینه کمتر چاره برون رفت از مشکلات را در سایه تعامل پیدا کند. بنابراین برگزاری نشست های نخبگانی به صورت تخصصی با حضور خود نخبگان و مدیران ارشد کشور در همان حوزه باید در دستورکار قرار بگیرد البته در این بین بنیاد ملی نخبگان می تواند نقش آفرینی ویژه داشته باشد.
اعلام آمادگی دولت برای دریافت نظرات نخبگان
وی تصریح کرد: دفتر دولت آمادگی دارد با تقسیم بندی های موجود در کمیسیون های تخصصی، نظرات نخبگان را در حوزه های مختلف حتی نسبت به دستورات جاری دولت دریافت کند؛ بخصوص این که این کمیسیون ها با حضور وزرای مربوطه برگزار می گردد. حتی میتوان زمینه را برای برگزاری نشست های تخصصی در این کمیسیون ها با حضور نخبگان فراهم نمود.
بهادری جهرمی با اشاره به اینکه دولت برای رفع مشکلات خود باید به ظرفیت های مختلف داخلی چشم بدوزد، افزود: این مسیری است که دولت کنونی در پیش گرفته و تجربه یک سال و چند ماه گذشته هم به خوبی نشان داده است که در صورت سرعت دادن به این روند، نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد.
وی در قسمت دیگری از این نشست ضمن اشاره به این که رسالت خطیر برخی حرفه ها در مشاغل گوناگونی به شغل تبدیل گشته، خاطرنشان کرد: حرفه های تخصصی به کسب و کار تبدیل گشته اند که این مهم به وضوح در حوزه معلمی، پزشکی و وکالت دیده می شود. این مسیر اشتباهی است چونکه هدف اصلی را تحت الشعاع قرار می دهد. بازگشتن به مسیر صحیح در این مورد خاص هم نیازمند اندیشه و ایده نخبگان است.
ضرروت شایسته سالاری و بکارگیری نخبگان در مشاغل مختلف
سخنگوی دولت با تاکید بر این که مبحث شایسته سالاری و شیوه های مختلف بکارگیری نخبگان در مشاغل مختلف یکی از موضوعات مهم کشور است، اظهار داشت: این مهم در سند تحول دولت در دستورکار قرار دارد و مقررات متنوعی برای آن مصوب شده اما کافی نیست. شایسته سالاری باید بعنوان یک مساله مورد توجه نخبگان قرار بگیرد و نخبگان برای رسیدن به این هدف و تحقق امر شایسته سالاری در تمام ارکان کشور، راهکار عملیاتی عرضه کنند.
بهادری جهرمی ضمن اشاره به لزوم حمایت بیشتر از دانشگاهیان، خاطرنشان کرد: مبحث مسکن نخبگان یکی از دغدغه های اصلی دولت می باشد که شخص رئیس جمهور بارها و بارها پیگیر این مساله شده، البته تحقق آن نیازمند همکاری دستگاههای مختلف بخصوص وزارت عتف است.


منبع:

1401/08/19
11:49:13
5.0 از 5
199
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ