Go Map نقشه

بالشت هوشمندی که با حرکت سر شارژ می شود

بالشت هوشمندی که با حرکت سر شارژ می شود

نقشه: دانشمندان یک بالشت هوشمند برای ردیابی خواب ابداع نموده اند که بوسیله حرکات سر، خودرا شارژ می کند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، نظارت نزدیک شبانه بر خواب در یک آزمایشگاه پزشکی می تواند تصویر واضحی از کیفیت خواب افراد عرضه نماید و در صورتیکه دستگاه های ردیاب به شکل مچ بند و ساعت هوشمند راهکار نسبتا مناسبی برای افراد جهت استفاده روزمره هستند و این روزها به شدت رایج شده اند، اما این دستگاهها سطح دقت یکسانی را ارائه نمی دهند.
حالا دانشمندان در چین یک بالشت هوشمند طراحی نموده اند که برای پر کردن این شکاف در ردیابی خواب طراحی شده است و کیفیت استراحت افراد را بوسیله حرکات سر آنها که بطور همزمان این بالشت را شارژ می کند، کنترل می کند.
این بالشت هوشمندِ خودکفا بر پایه کار قبلی دانشمندان در سیستم های نظارت بر خواب که حرکت و برداشت انرژی را در طول شب بوسیله نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک(TENG) ردیابی می کردند، توسعه یافته است. این سیستم ها که اصطکاک و انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل می کنند، به سبب توانایی شان در مهار انرژی تحرک، در کانون توجه تحقیقات در زمینه پوشیدنی ها قرار دارند.
این ژنراتورها در زمینه نظارت بر خواب، به چشم بندها و ملحفه های تخت راه پیدا کرده اند. با این وجود، سازندگان این بالشت هوشمند جدید به دنبال چاره ای بودند که محدودیت کمتری داشته باشد و راحتیِ کاربر را به خطر نیندازد.
این بالشت دارای مجموعه ای از لایه های تریبوالکتریک پلیمری متخلخل و انعطاف پذیر است که با حرکت سر، جریان الکتریکی تولید می کند. این لایه ها روی یک بالش معمولی قرار می گیرند و در پاسخ به مقدار فشار اعمال شده، ولتاژ ایجاد می کنند.
آزمایش ها نشان داد که این بالشت هوشمند می تواند توزیع فشار سر انسان را هنگام جابجایی ردیابی کند و به اندازه کافی حساس است.
در صورتیکه این بالشت برای ردیابی کیفیت خواب طراحی شده است، دانشمندان تصور می کنند که می تواند کاربردهای دیگری همچون نظارت بر بیماران مبتلا به عارضه گردنی یا عمل بعنوان یک سیستم هشدار اولیه برای افرادی که مستعد افتادن از تخت هستند نیز پیدا کند.
این تحقیق در مجله ACS Applied Materials & Interfaces انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/14
13:43:55
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
GoMap گو کپ