Go Map نقشه

کشف مکانیسمی که قاتل تومورهای سرطانی است!

کشف مکانیسمی که قاتل تومورهای سرطانی است!

به گزارش نقشه پژوهشگران آمریکایی و هلندی در بررسی مشترکی، مکانیسمی را کشف کرده اند که سلول های ایمنی بدن را برای از بین بردن تومورهای سرطانی تحریک می کند.


به گزارش نقشه به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهشگران طی دهه گذشته، گام های قابل توجهی را برای توسعه و اجرای روش های ایمنی درمانی سرطان برداشته اند که از سیستم ایمنی بدن برای درمان بیماری استفاده می نماید. با این حال، درمان ها برای همه افراد یا همه انواع سرطان کارآمد نیستند. دشواری در درک اینکه بدن دقیقا چگونه واکنش ایمنی ضد سرطان را ایجاد می کند، پیشرفت به سمت مؤثر کردن درمان در سطح جهانی را کند کرده است.
پژوهشگران "دانشگاه شیکاگو" (UChicago) در آمریکا و "دانشگاه آمستردام" (University of Amsterdam) در هلند، بینش هایی را در مورد روند واکنش ایمنی ضد سرطان عرضه کرده اند و گام مهمی در این حوزه برداشته اند. واکنش ایمنی مورد نظر آنها، تحریک سلول های T بود.
پژوهش های پیشین نشان داده اند که یک مکانیسم واحد، مسئول تحریک سلول های T برای شناسایی سلول های سرطانی و حمله به آنها است. این پژوهش جدید نشان داده است که یک مکانیسم دوم معروف به "MHC-1" هم در تحریک واکنش سلول های T مؤثر است.
"جاستین کلاین" (Justin Kline)، استادیار پزشکی دانشگاه شیکاگو و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: نکته مهم این است که ما مسیری کاملا منحصربه فرد را شناسایی کرده ایم که به واسطه آن، تومورها و سیستم ایمنی با یکدیگر صحبت می کنند. دانستن اینکه چنین مسیری وجود دارد، امکان دارد پیامدهایی برای نحوه تفکر ما در مورد طراحی واکسن یا پیشبینی اینکه کدام آنتی ژن تومور امکان دارد بهترین گزینه برای هدف قرار دادن باشد، به همراه بیاورد.
"کلاین" و گروهش، نقش سلول های دندریتیک را در واکنش ایمنی سرطان مورد بررسی قرار دادند. این سلول ها، سیستم ایمنی را نسبت به حضور آنتی ژن ها، سموم و سایر مواد خارجی در بدن آگاه می کنند و به تحریک سلول های T می پردازند.
فرضیه پژوهشگران این بود که نمایش متقابل آنتی ژن، مکانیسم انحصاری مورد استفاده سلول های دندریتیک برای صحبت کردن با سلول های T است. نمایش متقاطع زمانی رخ می دهد که یک سلول دندریتیک، یک سلول سرطانی را می خورد و سپس آنچه را که خورده است، نشان داده است تا سلول های T بتوانند ببینند که آیا آنتی ژنی وجود دارد یا خیر.
مکانیسمی که "کلاین" و گروهش شناسایی نمودند، به سلول های دندریتیک نیاز دارد تا خویش را با مولکول های سلول تومور بپوشانند و سلول های T را در مورد بیماری آگاه کنند.
پژوهشگران با یک مشاهده غیرمنتظره در آزمایشگاه، به وجود این مکانیسم دوم پی بردند.
"کلاین" اظهار داشت: اکتشاف ابتدایی زمانی صورت گرفت که یک مولکول خاص MHC سطح یک را از رده های سلولی تومور موش حذف کردیم و متوجه شدیم که واکنش ایمنی در مقابل آن به صورت قابل توجهی تحت تاثیر قرار گرفت. این مورد به ما نشان داد که یک مکانیسم دوم هم وجود دارد و ما تصمیم گرفتیم که آنرا بیشتر بررسی نماییم.

شناسایی یک مکانیسم جدید
پژوهشگران برای انجام دادن این کار، سلول های دندریتیک را در موش ها از نظر ژنتیکی مهندسی کردند تا بیان مولکول های MHC-1 را که وظیفه اصلی آن نمایش آنتی ژن های در رابطه با تومور است، سرکوب کنند. سپس آنها یکی از دو نوع تومور سرطانی را به موش ها تزریق کردند. نوع اول، ملانوم بود که دارای سطوح بسیار پایینی از مولکول های MHC-1 است. نوع دوم، لوسمی بود که سطوح بسیار بالایی از این مولکول ها را دارد.
پژوهشگران بعد از تزریق، به بررسی حضور مولکول های MHC-1 روی سلول های دندریتیک پرداختند و دریافتند که سلول ها مولکول ها را گرفته اند یا خودشان را با آنها پوشانده اند. علاوه بر این، آنها کشف کردند که سلول های دندریتیک موش های مبتلا به لوسمی، مقادیر قابل توجهی از مولکول را نشان می دهند. این در حالی بود که موش های مبتلا به ملانوم، مقدار کمتری از این مولکول را نشان دادند.
"کلاین" اظهار داشت: مبحث مهم این بود که مقدار MHC-1 در سلول های دندریتیک برپایه نوع تومور، متفاوت می باشد. این مورد نشان داده است که این مسیر امکان دارد در تومورهای سرطانی با سطوح بالای مولکول های MHC-1، اهمیت بیشتری داشته باشد و در تومورهایی که سطوح پایینی از این مولکول دارند، اهمیت کمتری داشته باشد.
برای درک نتایج عملی این کار، بررسی بیشتری لازم است. پژوهشگران در مرحله بعد قصد دارند مکانیسم های مولکولی ورای این واکنش و توانایی سلول های دندریتیک برای تحریک سلول های T را بیشتر بررسی نمایند.
این پژوهش در مجله "Immunity" به چاپ رسید.1401/03/06
12:31:56
5.0 از 5
242
تگهای خبر: دانشگاه , طراحی , مسیر
این مطلب Go Map را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در نقشه
نظرات بینندگان نقشه در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
GoMap گو کپ